X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kopciuszek Krakowa czy miasto marzeń? Prawda o Nowej Hucie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 17:30
Niektórzy mówią, że to Kopciuszek Krakowa, inni, że to bardzo niebezpieczne miejsce. Jaka jest prawda o Nowej Hucie?
Audio
  • Jak powstawała Nowa Huta? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Socjalistyczna architektura Nowej Huty
Socjalistyczna architektura Nowej Huty Foto: fotohuta/shutterstock

Nowa Huta na przełomie lat 40. i 50. pachniała zbożem i owocowym sadem, potem ciężką pracą i wysiłkiem młodych ludzi z całej Polski Renata Radłowska

70 lat temu na terenie wsi Mogiła pod Krakowem ruszyła budowa dumy PRL – Nowej Huty. W namiotowym miasteczku zamieszkały tysiące młodych junaków, którzy "stawiali" socjalistyczne miasto. Ochoczych rąk do pracy nie brakowało – werbowano ich w całej Polsce opowieściami o dobrej pracy, świetnych warunkach i szansach na lepszą przyszłość. - Dopiero co skończyła się wojna, więc taka wizja była jak spełnienie najskrytszych marzeń - tłumaczy Renata Radłowska. - Władza ludowa trochę mamiła ludzi tymi obietnicami, ale wcale nie było tak, że Huta stała się ziemią obiecaną. Niektórzy swoje domy przenosili na plecach. Inni nigdy się ich nie doczekali - dodaje.     

Dla mieszkańców Krakowa teren, na którym powstała Nowa Huta, najpierw był zapleczem żywieniowym, potem stał się "niechcianym sąsiadem" i "ubogim krewnym, który pojawił się za karę". A jak wyglądało życie w Nowej Hucie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy  

Architekci i urbaniści zaprojektowali Hutę harmonijną i wygodną. Władza nie wiedziała, z jakich wzorców czerpali i czy na pewno były one słuszne Renata Radłowska

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Renata Radłowska (dziennikarka, autorka "Nowohuckiej telenoweli")

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 14.15

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Symbole narodowe, czyli orzeł, który mógł być pawiem i nie zawsze czerwona czerwień

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 17:00
- W 1000 roku, za rządów Chrobrego, pojawiła się moneta, na której widniał orzeł albo paw. Ptak na głowie ma trzy kreski, które mogły symbolizować koronę - opowiada heraldyk i weksylolog Alfred Znamierowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natura w sztuce. Nowy cykl filmowy w MOCAK-u

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 14:10
Przez całe wakacje w krakowskiej galerii sztuki współczesnej MOCAK będą odbywały się wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy "Natura w sztuce". Pokazy odbywać się będą w piątki o godzinie 21, od 5 lipca do 30 sierpnia.
rozwiń zwiń