Nastoletni zakupoholicy. Kupują, bo nie znają swojej wartości

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:30
Zakupy działają stymulująco na nasz mózg. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Zakupy także najszybciej uzależniają zwłaszcza nastolatków.
Audio
  • Skąd bierze się zakupoholizm u nastolatków? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/imtmphoto

Czytaj także
basen woda wakacje 1200.jpg
Fakeaction. O spędzaniu wakacji na niby

Od spacerów po galeriach do zakupowego głodu

Do niedawna problem zakupoholizmu rozpatrywano z perspektywy dorosłych, zwłaszcza kobiet pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, mieszkanek dużych aglomeracji. Z najnowszych badań wynika, że co trzeci nastolatek z grupy wiekowej 15-17 lat ma problemy z zakupami. - Zazwyczaj zaczyna się to od stylu życia polegającego na chodzeniu po galeriach handlowych albo na przeglądaniu stron internetowych z ubraniami czy gadżetami - opowiada Katarzyna Kucewicz. - Osoby szczególnie narażone to te, które mają niską samoocenę. A w wieku dojrzewania większość nastolatków ma z tym problem - dodaje psycholog.

Nowe buty, nowe, lepsze życie

Młodzi ludzie wierzą, że nowy model telefonu, albo buty, które noszą instagramerzy mogą odmienić ich życie. Uczynią je lepszym. - To oczywiście tak nie działa, ale nastolatki o tym nie wiedzą. Wiec kupują kolejne rzeczy, mając nadzieję, że następnym razem już na pewno los zacznie im sprzyjać - wyjaśnia rozmówczyni Agaty Nowotnik.

Czytaj także
uczelnia książki studenci 1200x660.jpg
Typowy student psychologii. Kim jest i co z niego wyrośnie?

Euforia na sekundy

Robienie zakupów jest bardzo stymulujące. Uwrażliwia nas na bodźce, a jednocześnie odcina od świata. - Akt kupowania jest podniecający. Daje poczucie, że spełniło się marzenie, że zdobyło się to, czego się chciało - mówi psycholog. - Euforia jednak nie trwa długo. Czasami zaledwie kilkanaście minut. A potem znów pojawia się głód - podsumowuje.    

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 12.42

kul/ac

Czytaj także

Jak fotografować jedzenie? Najpierw wizja, potem aplikacje

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 11:00
W czasach Instagrama każdemu z nas zależy, żeby zdjęcia, które udostępniamy na profilu, były jak najbardziej atrakcyjne. A co oglądamy w sieci najchętniej? Zdjęcia jedzenia. 
rozwiń zwiń