Psy potrafią liczyć - to dowód na ewolucję ich mózgów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:55
Psy potrafią liczyć - to przełomowe odkrycie naukowców z Emory University w Atlancie. "Psie" liczenie bardzo jednak różni się od ludzkiego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. 
Audio
  • Doktor nauk weterynaryjnych Sybilla Berwid-Wójtowicz wyjaśnia na czym polega "psie" liczenie (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/4 PM production

shutterstock kozy miłość zwierzęta 1200.jpg
Smutek delfinów i przyjaźń krów - jak czują zwierzęta?

Nasi czworonożni podopieczni na przestrzeni niemal 40 tysięcy lat, od momentu udomowienia ich protoplasty, nauczyli się, jak współżyć w należyty sposób z człowiekiem, a możliwość odbioru oraz przetwarzania danych liczbowych przez psie mózgi jest wyrazem postępującego procesu ewolucji ich mózgów. 

Jednak psy tych danych wcale nie wykorzystują w taki sposób, w jaki by nam się to wydawało. 

- Jeśli mowa o fizycznym liczeniu, powyżej 3-4, to są co do tego duże wątpliwości - podkreśla doktor nauk weterynaryjnych Sybilla Berwid-Wójtowicz. - Wynikają one nie tylko z tego, że w doświadczeniach nie do końca wiedziano, jak to sprawdzić i są bardzo zróżnicowane wyniki, ale też z różnych reakcji badanych psów. Niektóre z materiałów powodowały, że psy reagowały niezgodnie z założeniami doświadczenia. W badaniu, w którym udział brało 29 psów, 15 z nich trzeba było wykluczyć ze względu na lateralność, czyli wybieranie przez psy tej strony, którą wolały - niezależnie od tego, ile parówek znajdowało się na talerzu, one i tak wybierały lewy talerzyk. Zupełnie nie zwracały uwagi na fizyczna ilość - wyjaśnia. 

Nie możemy powiedzieć, że psy potrafią liczyć tak jak my, dodawać, odejmować. To będzie nadużycie Sybilla Berwid-Wójtowicz 

Zwierzęta inaczej reagowały przy doświadczeniach z obiektami niejadalnymi. Gdy widziały przedmioty na tablicach, zaczęły zwracać uwagę, gdzie jest więcej, a gdzie mniej. - Psy rasy border collie są w stanie zorientować się, że na pastwisku brakuje im konkretnej owcy - wyjaśnia ekspertka. - Najsłynniejszy pies pasterski potrafił określić 1000 obiektów - obiektów abstrakcyjnych. Dobrze wyszkolony pies określi 150-300 obiektów - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 12.41

pj

Czytaj także

Rewolucja w świecie zwierząt. Właśnie powstają nowe gatunki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:30
Wszystko za sprawą zaawansowanych technik biologii molekularnej, która pozwala zajrzeć do zwierzęcego DNA i zweryfikować dotychczas postawione tezy. Tak powstają zupełnie nowe gatunki zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zerwijmy łańcuchy! Kampania, która pomaga zrozumieć ludzi i psy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:35
- Pies ma podobne emocje, jak człowiek. Powinniśmy zaspokajać ich podstawowe potrzeby: pełną miskę, miłość, dostateczna ilość "głasków". Ludzie wciąż tego nie rozumieją, dlatego tak ważna jest edukacja - mówi Paulina Król, organizatorka akcji.
rozwiń zwiń