X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psy potrafią liczyć - to dowód na ewolucję ich mózgów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:55
Psy potrafią liczyć - to przełomowe odkrycie naukowców z Emory University w Atlancie. "Psie" liczenie bardzo jednak różni się od ludzkiego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. 
Audio
  • Doktor nauk weterynaryjnych Sybilla Berwid-Wójtowicz wyjaśnia na czym polega "psie" liczenie (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/4 PM production

shutterstock kozy miłość zwierzęta 1200.jpg
Smutek delfinów i przyjaźń krów - jak czują zwierzęta?

Nasi czworonożni podopieczni na przestrzeni niemal 40 tysięcy lat, od momentu udomowienia ich protoplasty, nauczyli się, jak współżyć w należyty sposób z człowiekiem, a możliwość odbioru oraz przetwarzania danych liczbowych przez psie mózgi jest wyrazem postępującego procesu ewolucji ich mózgów. 

Jednak psy tych danych wcale nie wykorzystują w taki sposób, w jaki by nam się to wydawało. 

- Jeśli mowa o fizycznym liczeniu, powyżej 3-4, to są co do tego duże wątpliwości - podkreśla doktor nauk weterynaryjnych Sybilla Berwid-Wójtowicz. - Wynikają one nie tylko z tego, że w doświadczeniach nie do końca wiedziano, jak to sprawdzić i są bardzo zróżnicowane wyniki, ale też z różnych reakcji badanych psów. Niektóre z materiałów powodowały, że psy reagowały niezgodnie z założeniami doświadczenia. W badaniu, w którym udział brało 29 psów, 15 z nich trzeba było wykluczyć ze względu na lateralność, czyli wybieranie przez psy tej strony, którą wolały - niezależnie od tego, ile parówek znajdowało się na talerzu, one i tak wybierały lewy talerzyk. Zupełnie nie zwracały uwagi na fizyczna ilość - wyjaśnia. 

Nie możemy powiedzieć, że psy potrafią liczyć tak jak my, dodawać, odejmować. To będzie nadużycie Sybilla Berwid-Wójtowicz 

Zwierzęta inaczej reagowały przy doświadczeniach z obiektami niejadalnymi. Gdy widziały przedmioty na tablicach, zaczęły zwracać uwagę, gdzie jest więcej, a gdzie mniej. - Psy rasy border collie są w stanie zorientować się, że na pastwisku brakuje im konkretnej owcy - wyjaśnia ekspertka. - Najsłynniejszy pies pasterski potrafił określić 1000 obiektów - obiektów abstrakcyjnych. Dobrze wyszkolony pies określi 150-300 obiektów - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 12.41

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rewolucja w świecie zwierząt. Właśnie powstają nowe gatunki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:30
Wszystko za sprawą zaawansowanych technik biologii molekularnej, która pozwala zajrzeć do zwierzęcego DNA i zweryfikować dotychczas postawione tezy. Tak powstają zupełnie nowe gatunki zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerwijmy łańcuchy! Kampania, która pomaga zrozumieć ludzi i psy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:35
- Pies ma podobne emocje, jak człowiek. Powinniśmy zaspokajać ich podstawowe potrzeby: pełną miskę, miłość, dostateczna ilość "głasków". Ludzie wciąż tego nie rozumieją, dlatego tak ważna jest edukacja - mówi Paulina Król, organizatorka akcji.
rozwiń zwiń