Temperatura a koronawirus. Czy lato pokona wirusa?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 13:10
W klimacie umiarkowanym zachorowalność na grypę wzrasta w okresie jesienno-zimowym, natomiast z nadejściem wiosny zaczyna wygasać. Niektórzy mają nadzieję, że kiedy ociepli się, nastąpi powolna inaktywacja koronawirusa.
Audio
  • O powiązaniach wirusa i temperatury (Stacja Nauka/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Czytaj także
karta płatnicza 1200.jpg
Płatność kartą zbliżeniowo pomoże w walce z koronawirusem?

Każdy wirus ma swoją temperaturę inaktywacji 
- Temperatura, w której wirus przestaje być zaraźliwy, zależy nie tylko od jej realnej wartości, ale też od wilgotności i rodzaju powierzchni, na którym się znajduje - wyjaśnia dr hab. nauk medycznych Ernest Kuchar. - Nie ma jednej, stałej temperatury, która zabijałaby wszystkie wirusy - podkreśla.

Koronawirus jest nowym wirusem, więc naukowcy nadal niewiele o nim wiedzą. - To, co dotąd udało się ustalić, to to, że na powierzchni gładkiej ginie w temparaturze 58 st. C po kwadransie. Ale inaczej będzie to wyglądać w materiale biologicznym, a jeszcze inaczej na powierzchni metalowej - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. 

Jak prać bieliznę i pościel?
I tak, w przypadku pacjenta, u którego stwierdzono obecność SARS-CoV-2, pranie bielizny i pościeli może odbywać się w temperaturze 60 st. - Wtedy możemy mieć pewność, że wirus się zinaktywizuje - mówi Ernest Kuchar.

Czytaj także
koronawirus bakterie żel antybakteryjny mycie rąk 1200.jpg
DIY. Żel antybakteryjny domowej roboty. Jak to zrobić?

Ciepłe dni nie dają nadziei
Lekarz chorób zakaźnych grupy LUX MED obala także mit, że z nadejściem wiosny i lata koronawirus stanie się mniej aktywny. - Mimo ocieplenia klimatu nie spodziewamy się temperatur rzędu 60 st. C. Dlatego także wiosną i latem zalecam dbanie o higienę i częste mycie rąk - podsumowuje. Niestety, jak przekonuje, picie ciepłej wody, które miałoby "zabijać" wirusa, to kolejny mit, który należy obalić. - Temperatura ludzkiego ciała to ok. 37 stopni, co odpowiada wirusowi. Poza tym ten wirus nie znajduje się w gardle ani na zębach, tylko zakaża układ oddechowy. Gdy pijemy płyny, dostają się one do żołądka i do jelit, a nie do układu oddechowego - mówi ekspert.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 20.03.2020

Godzina emisji: 12.35

kul/kd

Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić - czy zagrożone jest zdrowie publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:47
Jedni twierdzą, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, a nakłanianie do nich wynika ze zmowy firm farmaceutycznych. Inni przestrzegają przed poważnymi, epidemiologicznymi konsekwencjami nieszczepienia dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 18:00
W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11 proc. populacji, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi. Zarówno częstotliwość występowania, jak i skala bólu migrenowego, który może paraliżować życie codzienne pacjenta, sprawiają, że choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny.
rozwiń zwiń