X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szczepić czy nie szczepić - czy zagrożone jest zdrowie publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:47
Jedni twierdzą, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, a nakłanianie do nich wynika ze zmowy firm farmaceutycznych. Inni przestrzegają przed poważnymi, epidemiologicznymi konsekwencjami nieszczepienia dzieci.
Audio
  • Szczepienia - czy powinny być obowiązkowe, a może stanowią zagrożenie? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zivica Kerkez

"Antyszczepionkowcy" twierdzą, że szczepionki mogą skutkować rozwojem zaburzeń ze spektrum autyzmu, cukrzycą, astmą i innymi chorobami. Zaprzecza temu dr Paweł Grzesiowski. - To zjawisko w ogóle nie występuje - tłumaczył ekspert. - To, że dziecko szczepione na różne choroby zakaźne, w którymś późniejszym momencie rozwija jakąś chorobę nie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem. To wykluczono w różnych badaniach ponad wszelką wątpliwość - podkreślał.

Szczepionka jest bodźcem dla układu odporności, działa tak, jakby była imitacją infekcji. Nie ma możliwości, by podając zmutowanego, osłabionego wirusa świnki, wywołać u dziecka np. astmę. dr Paweł Grzesiowski

Zaś jak przekonywała Joanna Narożniak z GIS, warto pamiętać, że medycyna wciąż udoskonala produkty lecznicze. - Leki są coraz lepszej jakości, ale stosowanie ich zawsze jest szacowaniem przez rodziców korzyści płynących z ich przyjmowania przez dzieci, i ryzyka, jakie to ze sobą niesie - tłumaczyła ekspertka w Czwórce. 

Jakie zagrożenia niesie więc niezgoda na szczepienie? Z jakimi niepożądanymi skutkami muszą się liczyć rodzice poddający szczepieniom swoje dzieci? Kto ponosi odpowiedzialność za komplikacje poszczepienne? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Narożniak (rzecznik prasowy Państwowego Głównego Inspektora Sanitarnego), dr Paweł Grzesiowski (pediatra i immunolog)

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 16.10

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

AIDS wciąż stanowi realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:39
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnich latach wzrost liczby zakażeń wirusem jest stały. - Około 80 proc. młodzieży w Polsce uważa, że wirusa HIV przenoszą m.in.… komary. To fenomen - mówiła Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leki to nie cukierki. "Pomyśl zanim zażyjesz"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:30
Leki przeciwbólowe są łatwo dostępne na polskim rynku. - Rocznie konsumujemy ok. 2 miliardy tabletek, wydajemy na to 1,5 miliarda złotych i jesteśmy na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o zażywanie tych środków - mówi Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leki antydepresyjne. Dlaczego bierzemy ich coraz więcej?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:30
W 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 21 mln opakowań leków antydepresyjnych, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo to, pod względem liczby samobójstw zajmujemy w Europie niechlubne, 9. miejsce.
rozwiń zwiń