Szczepić czy nie szczepić - czy zagrożone jest zdrowie publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:47
Jedni twierdzą, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, a nakłanianie do nich wynika ze zmowy firm farmaceutycznych. Inni przestrzegają przed poważnymi, epidemiologicznymi konsekwencjami nieszczepienia dzieci.
Audio
  • Szczepienia - czy powinny być obowiązkowe, a może stanowią zagrożenie? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zivica Kerkez

"Antyszczepionkowcy" twierdzą, że szczepionki mogą skutkować rozwojem zaburzeń ze spektrum autyzmu, cukrzycą, astmą i innymi chorobami. Zaprzecza temu dr Paweł Grzesiowski. - To zjawisko w ogóle nie występuje - tłumaczył ekspert. - To, że dziecko szczepione na różne choroby zakaźne, w którymś późniejszym momencie rozwija jakąś chorobę nie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem. To wykluczono w różnych badaniach ponad wszelką wątpliwość - podkreślał.

Szczepionka jest bodźcem dla układu odporności, działa tak, jakby była imitacją infekcji. Nie ma możliwości, by podając zmutowanego, osłabionego wirusa świnki, wywołać u dziecka np. astmę. dr Paweł Grzesiowski

Zaś jak przekonywała Joanna Narożniak z GIS, warto pamiętać, że medycyna wciąż udoskonala produkty lecznicze. - Leki są coraz lepszej jakości, ale stosowanie ich zawsze jest szacowaniem przez rodziców korzyści płynących z ich przyjmowania przez dzieci, i ryzyka, jakie to ze sobą niesie - tłumaczyła ekspertka w Czwórce. 

Jakie zagrożenia niesie więc niezgoda na szczepienie? Z jakimi niepożądanymi skutkami muszą się liczyć rodzice poddający szczepieniom swoje dzieci? Kto ponosi odpowiedzialność za komplikacje poszczepienne? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Narożniak (rzecznik prasowy Państwowego Głównego Inspektora Sanitarnego), dr Paweł Grzesiowski (pediatra i immunolog)

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 16.10

kd/ac

Czytaj także

AIDS wciąż stanowi realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:39
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnich latach wzrost liczby zakażeń wirusem jest stały. - Około 80 proc. młodzieży w Polsce uważa, że wirusa HIV przenoszą m.in.… komary. To fenomen - mówiła Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki to nie cukierki. "Pomyśl zanim zażyjesz"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:30
Leki przeciwbólowe są łatwo dostępne na polskim rynku. - Rocznie konsumujemy ok. 2 miliardy tabletek, wydajemy na to 1,5 miliarda złotych i jesteśmy na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o zażywanie tych środków - mówi Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki antydepresyjne. Dlaczego bierzemy ich coraz więcej?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:30
W 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 21 mln opakowań leków antydepresyjnych, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo to, pod względem liczby samobójstw zajmujemy w Europie niechlubne, 9. miejsce.
rozwiń zwiń