Matura 2020 z angielskiego. Jak czytać teksty ze zrozumieniem?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 15:42
Matury pisemne 2020 wystartują już w czerwcu. Czytanie tekstu ze zrozumieniem to ważny element egzaminu zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Dlatego w Czwórce przyglądaliśmy się zadaniom z matury podstawowej z języka angielskiego z ubiegłych lat.
Audio
  • Przygotowujemy się do matury pisemnej na poziomie podstawowym z języka angielskiego (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/khamkhor

Teksty, które otrzymujemy podczas maturalnych zadań z reguły są długie, dlatego w ich rozwiązaniu ważna jest koncentracja. - Pierwsze zadanie polega na dopasowaniu nagłówka do tekstu. Musimy więc wybrać ten nagłówek, który będzie odpowiadał fragmentowi materiału. To nie jest oczywiste zadanie, a więc wcale nie proste - przekonywała Amanda Drzewiecka, nauczycielka języka angielskiego. Podczas egzaminu prawdopodobnie otrzymamy także dialog. Chodzi tu m.in. o reakcję w danej sytuacji. - To taki "everyday english", czyli język codzienny - tłumaczyła rozmówczyni Adrianny Janiszewskiej. I jak wyjaśniała, bardzo ważne będą tu słówka, których będziemy potrzebować, by przeprosić, zarekomendować coś, zaprezentować.  

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - zadania na dowodzenie >>>

Wśród zadań może znaleźć się także tekst "wybrakowany", czyli taki, z którego usunięto pewne części. Abiturienci będą musieli je uzupełnić, i właściwe fragmenty wybrać spośród podanych podpowiedzi. - Moje zalecenie byłoby takie, by w tym przypadku przeczytać najpierw całość tekstu, sprawdzić czego dotyczy, tam ważny będzie kontekst. Dopiero potem wybrać odpowiednie zdania. Proszę zwrócić uwagę, by wybrane przez nas odpowiedzi właściwie nawiązywały do zdania poprzedniego i koniecznie do następnego.

Pojawia się jeszcze jeden rodzaj zadania: podany tekst może być fragmentem książki, bądź materiałem naukowym, do którego pojawiają się pytania. Ostatnia z nich będzie ogólna: co autor miał na myśli, gdzie ten tekst mógłby się pojawić, albo jaki tytuł mógłby do niego pasować.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - statystyka się przyda >>>

Jak tłumaczyła Amanda Drzewiecka, najważniejsze jest, by ze skupieniem czytać polecenia, i wykonać je prawidłowo. - I wyłapywać zawarte w nich wskazówki - podkreślała ekspertka. - Uczniowie często pomijają tytuły, a to też jest ważne, bo może zawierać wskazówki, pomóc zrozumieć kontekst. Można też i warto podkreślać sobie fragmenty tekstu, na które szczególnie powinniśmy zwracać uwagę przy rozwiązywaniu zadań - mówiła ekspertka.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 06.05.2020

Godzina emisji: 12.34

kd/kul

Czytaj także

Matura 2020. Powtarzamy biologię: jak działa ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:48
Biologia nie jest przedmiotem obowiązkowym na tegorocznej maturze, ale często wybierana jest przez abiturientów. Dlatego Czwórka w ramach powtórki do matury postanowiła przyjrzeć się jednemu z jej działów - ewolucjonizmowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z angielskiego. Jak opanować stronę bierną?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 16:06
W języku angielskim, podobnie, jak w języku polskim występuje strona czynna i bierna. By szybko ją opanować potrzebna nam dobra znajomość czasowników nieregularnych. 
rozwiń zwiń