Matura 2020. Matematyka - statystyka się przyda

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 12:00
Czekając na nowy termin matur, nie ustajemy w powtórkach. Tym razem nasz reporter, Maciej Wójcik wraz z matematyczką, Kamilą Łyczek zabierają nas w świat statystyki. 
Audio
  • Kamila Łyczek, doktorantka z Uniwersytetu Warszawskiego, podpowiada czego ze statystyki warto nauczyć się na maturę (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/Pixabay

pixabay notes matematyka książka 1200.jpg
Matura 2020. Rachunek prawdopodobieństwa uczyni z nas mistrza przewidywania

Matematyka na maturze od kilku lat jest przedmiotem obowiązkowym, powtórka zadań i zagadnień przyda się każdemu. Jednym z działów matematyki jest statystyka, z pozoru łatwa i przydatna, lecz często przez nas samych manipulowana. 

- To nie jest tak, że w statystyce można sobie wszystko udowodnić - mówi Kamila Łyczek, doktorantka z Uniwersytetu Warszawskiego, nauczycielka matematyki, redaktorka miesięcznika "Delta". - To jest tak, że ludzie, w niewłaściwy czasem sposób dokonują pewnych rzeczy w statystyce i za pomocą tego, próbują udowodnić swoje tezy. Natomiast w rozsądnym używaniu statystyki nie ma kłamstwa - dodaje. 

Ze statystyki na maturze uczeń powinien znać: elementy statystyki opisowej, średnią, średnią ważoną i odchylenie standardowe. - W życiu codziennym zaś trochę więcej warto wiedzieć - podkreśla ekspertka. - Odchylenie standardowe mówi nam o tym, jak dane porozrzucane są dookoła średniej. Np. w roku 2019 do matury przystąpiło 250 497 osób. Średni wynik z matury, na poziomie podstawowym, wynosił 58 procent. Gdyby odchylenie standardowe wynosiło 0, to by znaczyło, że wszyscy biorący udział w tym egzaminie mieli dokładnie 58 procent. Tak oczywiście nie było. Odchylenie wynosiło 25 procent, dane były mocno porozrzucane dookoła średniej - dodaje. 

Statystyka na maturze z matematyki pojawia się dość często. Jak przypomina Czwórkowy gość, w 2019 roku 4 zadania były ze statystyki, w 2018 też była obecna. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 12.26

pj/ac

Czytaj także

Funkcje kwadratowe. Delty i pierwiastki. Mamy sposób, jak je zapamiętać!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 22:56
To może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości jest naprawdę łatwe do zrozumienia! W pierwszym odcinku cyklu matematycznego wyjaśni je Kamila Łyczek - doktorantka matematyki z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorka miesięcznika "Delta", nauczycielka matematyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dalej z maturami? Termin poznamy na 3 tygodnie przed egzaminem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 09:25
Ministerstwo Edukacji Narodowej bierze pod uwagę rezygnację z części ustnej egzaminów maturalnych i oparcie się jedynie na wynikach egzaminów pisemnych. 
rozwiń zwiń