Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920. Jak doszło do Cudu nad Wisłą?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 16:00
Bitwa Warszawska w 1920 roku zdecydowała o wygranej przez nas wojnie polsko-bolszewickiej. Dziś mówi się, że to 18. przełomowa bitwa w historii świata, przede wszystkim dlatego, że uratowała Europę przed bolszewizmem.
Ossów, 15.08.2019. Widowisko plenerowe w 99. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, 15 bm. w Ossowie. Rekonstrukcja przebiegu walk z bolszewikami stoczonymi w 1920 roku, które rozpoczęły zwycięską kontrofensywę wojsk polskich.
Ossów, 15.08.2019. Widowisko plenerowe w 99. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, 15 bm. w Ossowie. Rekonstrukcja przebiegu walk z bolszewikami stoczonymi w 1920 roku, które rozpoczęły zwycięską kontrofensywę wojsk polskich.Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj
02:22 [CZWORKA]Stacja Nauka 13 sierpień 2020 bitwa.mp3 Jaki miała przebieg Bitwa Warszawska z 1920 roku? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz także
BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Bitwa Warszawska 1920 - serwis specjalny Polskiego Radia

 - Z chwilą, kiedy na froncie zachodnim w Compiègne podpisano rozejm, działania wojenne zakończyły się w Belgii, Francji, we Włoszech. Natomiast na całym obszarze Europy Środkowo-Wschodniej rozpoczęły się trwające pięć lat konflikty narodów i państw, które powstały po rozpadzie imperium rosyjskiego, austro-węgierskiego, tureckiego i pruskiego. Wszyscy walczyli ze wszystkimi - mówi  prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 roku. Nazywana jest Cudem nad Wisłą, ponieważ kiedy nasze wojska ponosiły klęskę, wódz Józef Piłsudski przeprowadził manewr otaczający Armię Czerwoną. Zwycięstwo zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną.

Posłuchaj także:

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Więcej o Bitwie Warszawskiej będzie można dowiedzieć się z Podcastów Czwórki >>>

  • Bitwa Warszawska - jak Polska uratowała świat? "Cud nad Wisłą" - tak określa się decydującą bitwę wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata. Jakie były jej powody? Kto stał za zwycięstwem Polaków? O jakich postaciach Bitwy Warszawskiej nie można zapomnieć? 
  • Bitwa Warszawska - jak młodzież walczyła pod Warszawą? Bitwa Warszawska uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata. Rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Pozwoliła też uratować przed bolszewizmem Europę​. Jaką rolę w drodze do zwycięstwa odegrali młodzi ludzie? Jakie znaczenie miało wtedy lotnictwo? W czym tkwił fenomen polskiego wywiadu?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podcaście Ani Hardej i Kuby Jamrozka.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 12.50

kul

Czytaj także

Muzeum Wojska Polskiego. Tutaj dotkniesz niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 14:50
- Każde święto państwowe, które ma wymiar wojskowy, to doskonała okazja, żeby nas odwiedzić - zachęca rzecznik prasowy Sebastian Warlikowski, a Witold Głębowicz, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, opowiada o najciekawszych eksponatach w zbiorach tej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BohaterON. Dopisz się do historii i podziękuj bohaterom

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 19:00
BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Jednym z jej elementów jest akcja "Wyślij kartkę dla Powstańca". 
rozwiń zwiń