Pomarańcze na polskich ulicach i pożegnanie z bananem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:39
Brak śniegu, wysoka temperatura - za kilkanaście lat, przez skutki ocieplenia klimatycznego, będzie można sadzić w ogrodach owoce egzotyczne. I to wcale nie musi być dobra wiadomość. 
Audio
  • Sławomir Brzózek opowiada o zmianach klimatycznych i reakcjach na nie różnych gatunków roślin i całych ekosystemów (Stacja nauka/Czwórka)
Drzewko pomarańczowe
Drzewko pomarańczoweFoto: Pixabay

- Pomarańcze rosną na południu Europy, to jest naturalnie występujący gatunek. Dziś, w Polsce, nie ma warunków do ich uprawy (poza oranżeriami) - mówi Sławek Brzózek, ekspert ekologiczny. - W momencie, kiedy temperatura wzrośnie, warunki będą bardziej sprzyjające, to będzie to możliwe. Możemy to już obserwować na przykładzie licznie powstających winnic - dodaje.

Bananowcom, ze względu na galopujące zmiany klimatyczne, najprawdopodobniej nie starczy czasu, aby się przystosować do nowych warunków Sławek Brzózek 


Rośliny już dziś przystosowują się do zmian klimatycznych, co wcale nie jest jedynie optymistycznym zjawiskiem. - Wszystkie modele zmian klimatycznych pokazują, że w związku z rosnącą emisją, nieumiejętnością cywilizacji ludzkiej do zatrzymania wzrostu temperatury poniżej dwóch stopni, w porównaniu z erą przedindustrialną, należy się spodziewać, że około 2050 w tej części świata (Europa Środkowa) będą takie warunki klimatyczne, które spowodują, że te gatunki roślin i zwierząt, które dziś otaczają nas nie będą miały tutaj dobrych warunków do życia, a będą zastępowane przez gatunki ze strefy podzwrotnikowej i okołorównikowej - wyjaśnia specjalista. 


drzewo pogoda klimat 1200.jpg
Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?

Prognozuje się, że w 2050 roku średnia letnia temperatura powietrza w Polsce będzie wynosiła więcej niż 36 stopni, a nawet 40 stopni. Przez to dochodzi do zmian ekosystemów naszych rzek, jezior czy Bałtyku. Ta sytuacja rodzi pytania o wyżywienie ludzi, o zamieszkanie, wkrótce rozgrzanej, strefy podzwrotnikowej i okołorównikowej. Jaka będzie przyszłość różnych  gatunków roślin i zwierząt? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar.    

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 21:42
Fale upałów, długotrwałe susze, niedobory wody – od kilku lat doświadczamy tego także w Polsce. Wraz ze zmianami klimatu rośnie świadomość, już nie tylko wśród naukowców, nadciągającej katastrofy klimatycznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocieplenie klimatu to nie mit. Włosi to wiedzą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:05
Włoskie ministerstwo edukacji chce, by ich system edukacji był pierwszym na świecie, gdzie najważniejszymi będą nauka o społeczeństwie i środowisku. Inne przedmioty mają funkcjonować wokół tych zagadnień. 
rozwiń zwiń