Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 21:42
Fale upałów, długotrwałe susze, niedobory wody – od kilku lat doświadczamy tego także w Polsce. Wraz ze zmianami klimatu rośnie świadomość, już nie tylko wśród naukowców, nadciągającej katastrofy klimatycznej. 
Audio

Naukowcy zadeklarowali połączenie sił w walce z wywoływanymi przez człowieka zmianami klimatu. W poniedziałek (23.09) w Nowym Jorku rozpoczął się szczyt klimatyczny, w którym wzięło udział 60 przywódców z całego świata. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych ONZ Antonio Guterres. Wezwał on światowych liderów do złożenia konkretnych propozycji działań na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia.

Każdy z prelegentów miał trzy minuty, by zaprezentować plan redukcji emisji gazów cieplarnianych. Głos zabrali m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, brytyjski premier Boris Johnson i szef chińskiego MSZ Wang Yi. Wśród prelegentów znalazła się także nastoletnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg. W swoim przemówieniu skrytykowała światowych przywódców, nawołując do natychmiastowego podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska.

- Wzrost średniej temperatury globalnej o 1,5 stopnia Celsjusza, na co m.in. zwracała uwagę w swoim przemówieniu Greta Thunberg, oznacza podniesienie się temperatur w poszczególnych miejscach na Ziemi nawet o kilkanaście stopni, oznacza całkowite stopienie się lodowców, a w konsekwencji znaczny wzrost poziomu mórz - wyliczał Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - W ciągu najbliższych kilkunastu lat nie będziemy mieli świerków ani sosen, bo te nie będą przystosowane do życia w tak ciepłej sferze klimatycznej. Na południu Polska już zaczyna stepowieć - ostrzegał. 

- Najbardziej cierpią ci, którzy najmniej za to odpowiadają, bo zwiększenie emisji CO2 jest największe w krajach o najwyższym poziomie konsumpcji. Można powiedzieć, że po części wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni - dodawała Marta Jackowska-Uwadizu z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Razem ze Sławomirem Brzózkiem zwracali jednak uwagę, że niektóre procesy nadal da się odwrócić.

W jaki sposób? Co możemy zrobić dla Ziemi? Na te pytania starali się odpowiedzieć goście Czwórki. Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Marta Jackowska-Uwadizu (Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynatorka programów "Ścieżki do Celów" i "Klimat to temat!"), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia).

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 16.09

ac/pj

Czytaj także

Jak poradzić sobie z problemem smogu?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:43
Według danych NIK, przytaczanych przez Piotra Firana, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Czy można skutecznie walczyć ze smogiem? - Tak - mówią eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:01
Na świecie woda słodka stanowi zaledwie 2,5 proc. zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1 proc. nadaje się do picia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć własny ogród w wielkim mieście?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 10:00
Duże ogrody kojarzą nam się przede wszystkim z obszarami pozamiejskimi. Okazuje się jednak, że w sercu metropolii można mieć nie tylko własny ogród, ale w nim niebanalną roślinność. - Skrzydłokwiat, paprotki, bluszcze, aglaonema, to rośliny, które świetnie oczyszczają powietrze wokł nas - mówią Dagmara Malaca, Marzanna Włudyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnowron wydziera się jak wrona, ale wroną nie jest

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 10:00
Czarnowron należy do rodziny krukowatych, oficjalnie zaliczanej do grupy ptaków śpiewających. Ich "trelom" daleko jednak do dźwięków bajkowego fletu. 
rozwiń zwiń