Biały szum - co to takiego? "Pozwoli ci uspokoić mózg"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 15:25
To rodzaj dźwięku, mającego kojący wpływ na ludzki mózg. Z jego usypiających właściwości najchętniej korzystają rodzice małych dzieci oraz osoby mające duże problemy z zasypianiem. Jak działa biały szum? 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Axel_Kock/Shutterstock.com

mężczyzna bezsenność sen spanie 1200.jpg
Paraliż senny. Co się dzieje, kiedy mózg wstaje wcześniej niż ciało?

Dodanie kolejnych dźwięków do tych, które już słyszymy może zniwelować reakcję naszego mózgu na hałas. - Biały szum to rodzaj szumu akustycznego. Jest to odgłos jednostajny, szumiący. Przy większej głośności może być dla nas nieprzyjemny. Najlepszym porównaniem będzie dźwięk, jaki wydaje nienastrojone radio - tłumaczyła Agnieszka Korkosz-Mierzejewska, laryngolog z Centrum Nowoczesnej Laryngologii Krajmed.

Posłuchaj
05:23 22 wrzesień 2020 12_35_13_PR4_NAUKAx.mp3 Jak działa biały szum? (Stacja Nauka/Czwórka)

samolot kurort morze wakacje 1200.jpg
Hałas zabija - chroń swoje uszy i zdrowie

Biały szum o niższej głośności jest jednak wykorzystywany w celach praktycznych, czyli m.in. w terapii szumu usznego. – To choroba, polegająca na tym, że słyszymy w głowie dźwięki, których nie ma: szum, pisk, trzask, buczenie. Gdy objawy stają się dokuczliwe, zaleca się terapię poprzez podnoszenie tła dźwiękowego, dźwiękami jednostajnymi, do tego świetnie nadaje się biały szum, bo uzyskujemy efekt habituacji mózgu. Mózg zaczyna bagatelizować nasze osobiste szumy i w naszej percepcji przestają one być tak dokuczliwe.

Czytaj także:

Dodatkowymi dźwiękami mogą pomóc sobie także m.in. ludzie, mający problemy ze snem. - Gdy głównym problemem z zaśnięciem jest hałas, na przykład dźwięki ulicy czy dokuczliwi sąsiedzi, wówczas pomaga biały szum. Paradoksalnie dodając kolejny dźwięk uzyskujemy efekt uspokojenia dla mózgu - mówi ekspert. - U dzieci, które mają problemy z zasypianiem, biały szum przypominać ma dźwięki z łona matki. Biały szum jednak ma wyższe częstotliwości, więc nie zawsze dzieci reagują na to właściwie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Co żujesz w swojej gumie do żucia?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:39
Kiedyś żucie gumy było oznaką luzu, dziś warto wiedzieć, że zbyt często żuta guma może prowadzić do dysfunkcji zdrowotnych. Lepiej zastąpić ją np. korzeniem imbiru. 
rozwiń zwiń