Hałas zabija - chroń swoje uszy i zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 11:34
Około 40 proc. mieszkańców Unii Europejskiej jest narażona na podwyższony poziom hałasu. To dane przedstawione przez Europejską Agencję Środowiska. Dlaczego jest niebezpieczny dla naszego zdrowia?
Audio
  • Sławomir Brzózek o skutkach nadmiernej ilości hałasu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: slavikfi/Pixabay

- Hałas naprawdę może zabić. Wiadomo, że 110 decybeli jest granicą bólu. Dla człowieka zbyt duży poziom hałasu to po prostu tortury - przekonywał Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Kojący szum wody płynącej z kranu, albo szelest liści to 30 i 10 decybeli, ale już dźwięk przejeżdżającego auta, z którym większość z nas ma kontrakt codziennie w zależności od jego gabarytów to od 60 do nawet 90 decybeli - tłumaczył.

Czy zurbanizowane społeczeństwo zna sposoby na radzenie sobie z hałasem? Jak mogą się przed nim bronić, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich? W jaki sposób na nasze zdrowie wpływa słuchanie zbyt głośnej muzyki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 8.24

ac/kul

Czytaj także

Miasta potrzebują ekspertów. Łódź ich wykształci

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:32
EkoMiasto to nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Będzie to innowacyjna i unikalna w skali Polski oferta dydaktyczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raw food. Podgrzewaj tylko do 48 stopni

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:26
- Przy stosowaniu diety raw food dostarczamy sobie bombę witami, mikroelementów i wartości odżywczych. 75 procent rzeczy, które jemy powinniśmy jeść na surowo - mówi Karolina Szaciłło. - Pamiętajmy, że to nie jest model odżywiania na cały rok i nie dla każdego - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień Wege. "Liczymy, że przyjdą sami zatwardziali mięsożercy"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 10:00
Tydzień Wege to największa i najstarsza impreza promująca wegetarianizm i weganizm w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się 12-20 maja i obejmie wiele wydarzeń na terenie Warszawy oraz kilkunastu innych miast w całej Polsce.
rozwiń zwiń