Zazdrość zmotywuje, a zawiść – zje

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 15:40
Zazdrosnym można być o wszystko - o partnerów, o awans, o lepsze wyniki w szkole. I choć to uczucie dotyczy drugiego człowieka, to tak naprawdę bardzo silnie związane z tym, co myślimy o sobie.
Audio
  • Czy mózg może być zazdrosny? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Orla

Zazdrość? To mnie dotyczy!

- Jeśli odniesiemy się do okresu dzieciństwa, okaże się, że każdy z nas kiedyś był zazdrosny - mówi Aleksandra Żółkowska, psychoterapeutka. - Z wiekiem to uczucie wcale nie mija, tylko że czasami mamy problemy z tym, żeby je właściwie nazwać. 

Posłuchaj
05:08 [CZWORKA]Stacja Nauka 23 październik 2020 zazdrosc.mp3 Czy mózg może być zazdrosny? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Sprawdź też
uśmiech pixa 1200.jpg
Uśmiechnięta depresja. Gdy wciąż robisz dobrą minę do złej gry

Zazdrosny, bo niepewny

Jedni z zazdrości wpadają w złość, inni potrafią pogratulować sukcesu i wyrazić podziw. - Jeśli natomiast w grę wchodzi zazdrość o partnera czy partnerkę, to może się pojawić pełne spektrum emocji - przyznaje rozmówczyni Ady Janiszewskiej i podkreśla, że choć zazdrość jest naturalnym i instynktownym uczuciem, to może też być maską dla innych, głęboko w nas zakorzenionych uczuć: zaborczości, niepewności i wstydu.

Posłuchaj także:

Przeczytaj
szczęście wolność kobieta 1200.jpg
Psychologia pozytywna. Naukowa recepta na szczęście?

Jak daleko pada zawiść od zazdrości?

Warto też nauczyć się odróżniać zazdrość od zawiści. - Zawiść jest destrukcyjna, bo kiedy pojawia się w relacji z drugim człowiekiem, często budzi najgorsze emocje. Chcemy coś komuś zniszczyć, pobrudzić, obrzydzić. Obgadujemy, dyskredytujemy, robimy wszystko, żeby osoba, wobec której odczuwamy zawiść, straciła to, co ma. Zazdrość natomiast jest tym drugim komponentem, który może napędzić nas do działania - wyjaśnia psychoterapeutka.

Bo zazdrość nie zawsze musi wiązać się z negatywnymi uczuciami. - Tak jest w przypadku, gdy zazdrość nas motywuje i staje się narzędziem rozwojowym - podsumowuje Aleksandra Żółkowska.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 23.10.2020

Godzina emisji: 12.30

kul

 


Czytaj także

Całuj się na zdrowie. I dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 17:00
- Całujemy się, żeby wybadać nasze DNA - przekonuje dr Julita Czernecka. - Dla nas jest to przyjemność, dla naszego organizmu informacja, czy dany partner lub partnerka nadają się na potencjalnego rodzica - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uśmiechnięta depresja. Gdy wciąż robisz dobrą minę do złej gry

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 14:37
Według WHO na całym świecie żyje ponad 265 mln osób z depresją. Jednym z jej rodzajów jest odmiana, która nie zaburza codziennego funkcjonowania, tzw. uśmiechnięta. - Bywa, że chorzy odbierają sobie życie, a ich bliscy nie wiedzą, czemu doszło do tragedii - mówi psycholog.
rozwiń zwiń