Jak policzyć zwierzęta w lesie? "Pomoże sztuczna inteligencja"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 15:45
Sprawdzanie liczebności dzikich zwierząt w lasach to zadanie możliwe gównie dzięki współczesnej technologii. Można to robić bezinwazyjnie - nie płosząc zwierząt - przy pomocy sztucznej inteligencji.
Hirsch in der Brunft
Hirsch in der BrunftFoto: pixabay

Pixabay lasowiacy puszcza-1200.jpg
W 2020 roku odkryto 20 nowych gatunków zwierząt!

Policzenie zwierzyny w lesie to spore wyzwanie, w naszym kraju wciąż stosuje się głównie metodę tzw. pędzeń próbnych. Polega ona na przepędzeniu zwierząt tyralierą przez pola i zliczenie ich przez osoby ustawione na ich granicach. Ale nie tylko. 

Posłuchaj

05:16 Czwórka Stacja Nauka liczenie zwierząt 30.12.2020.mp3 Jak liczy się dzikie zwierzęta w lasach? (Stacja Nauka/Czwórka) 

- Wykorzystuje się do tego także specjalistyczne drony. Dzięki czemu nie płoszymy zwierząt, taki samolot bezzałogowy jest cichy i leci na wysokości, na której nie jest dla nich widoczny - mówił Michał Wagner, kierownik Pracowni Bezzałogowych Statków Powietrznych z firmy Taksus Si.

krowa 1200.jpg
Dieta bezmięsna ratuje ćwierć miliona zwierząt rocznie

Czytaj także:

Samolot jest dość duży: rozpiętość jego skrzydeł to nawet dwa metry, a waga sięga 5 kg. - Wykonuje tysiące zdjęć, w których analizowaniu pomaga sztuczna inteligencja - mówił gość Czwórki. - Ma ona m.in. za zadanie wyszukiwanie sygnatury cieplnej zwierząt i sklasyfikowanie ich jako odpowiedni gatunek - mówił ekspert. Jak tłumaczył, chodzi o to, by odróżnić zwierzęta, które mają wyższą temperaturę, od innych obiektów, na przykład drzew. System zintegrowany jest z mapami i dzięki temu szacuje zagęszczenie czworonogów w lesie. - Każdy gatunek ma własną sygnaturę cieplną, której system wcześniej się nauczył. Wraz z coraz większą ilością pozyskanego materiału rośnie więc skuteczność systemu - mówił Michał Wagner.

Czytaj także:

Wciąż sprawdzają się jednak "stare dobre metody", bo w liczeniu zwierząt pomagają także umieszczane w lesie fotopułapki. Zimą są one szczególnie efektywne, bo na drzewach nie ma liści. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przyroda w pandemii wróciła do życia. Na jak długo?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 15:26
- Jeśli naprawdę chcemy doprowadzić do zmiany i ulżyć naturze, to musimy zacząć od siebie - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Nabyte w trakcie kwarantanny nawyki mogą nam w tym pomóc.  
rozwiń zwiń