Medytacja - relaks dla umysłu i dla ciała

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 20:14
Medytacja to, jak podreślają praktycy coś więcej, niż technika relaksacyjna. Jak mówią, wpływa nie tylko na ciało, ale i na umysł.
Audio
  • Vipassana - 100 godzin medytacji w dziesięć dni (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: milanzeremski/shutterstock.com

Co daje medytacja?

Maria Drobik po raz pierwszy zetknęła się z medytacją w buddyjskim ośrodku Zen. Przez kilka lat praktykowała ją z różnymi efektami. Wszystko zmieniło się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy trafiła na dziesięciodniowy kurs medytacji vipassana. Od tego czasu medytuje codziennie. - Medytacja wzięła się z potrzeby rozszerzenia sfery duchowej w moim życiu - mówiła. - Mam duży temperament i jestem osobą wrażliwą. Wiele rzeczy drobiazgowo analizuję i potrzebuję dużo spokoju, by być skoncentrowana. 

Zdaniem Marii Drobik przede wszystkim pozwala okiełznać emocje. - Nie popadam łatwo w skrajne stany emocjonalne. Łatwiej jest mi się skupić na obowiązkach i na rozmowie z innymi ludźmi. Systematyczność praktyki medytacyjnej sprawia, że z każdym dniem wyraźniej widzę rezultaty - mówiła. 

Na czym polega vipassana i czym różni się od innych technik?

Medytację uważa się za trudną technikę, po części dlatego, że współcześnie odbieramy bardzo dużo bodźców, które przeszkadzają nam w skupieniu. - Ta technika umożliwia bycie tylko ze sobą, w ciszy, nie rozpraszając uwagi innymi zajęciami. Niektórzy celowo unikają kontaktu ze swoimi myślami, bo emocje, które im towarzyszą, nie zawsze są komfortowe. Musimy pracować nad dyskomfortem psychicznym, przepływem myśli, oddechem.

Vipassana, ekstremalny rodzaj medytacji polegał na dziesięciu dniach zupełnego odosobnienia, w którym uczestnicy poświęcili na praktyki medytacyjne w sumie 100 godzin. - Istotą medytacji jest zobaczenie rzeczy takimi, jakimi one są. Techniki są różne, ale żeby to się stało, musimy nauczyć się obserwować swoje ciało.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maria Drobik (masażystka, aktywnie praktykuje medytację)

Data emisji: 25.05.2020

Godz. emisji: 16.07

ac


Czytaj także

Egzotyczne wakacje zawieszone. Jak wypoczywać lokalnie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 20:41
Polskie lotniska do mninimum ograniczyły swoje rejsy. Nie ma odpowiedzi na pytanie, kiedy wrócą rejsy turystyczne. Musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i styl podróżowania, a wakacje za pasem. Czy nauczymy się wypoczywać lokalnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie będą skutki ekonomiczne pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:49
Nie wszystkie gałęzie gospodarki od razu wrócą do stanu sprzed kryzysu. Zmiany mogą czekać branżę hotelarską, gastronomiczną, rozrywkową, kulturalną i wiele innych. Czy możemy przewidzieć jak będzie wyglądała gospodarcza rzeczywistość po pandemii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka będzie kultura popandemiczna?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:36
Wśród artystów trwa dyskusja, jak świat kultury będzie wyglądał po pandemii. Zabraknie na pewien czas muzycznych festiwali, imprez masowych i dużych koncertów. Kto najbardziej na tym ucierpi? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czemu decydujemy się na autodestrukcyjne zachowania?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 18:32
Dlaczego w chwilach kryzysu uciekamy w alkohol, zamiast porozmawiać z bliskimi, po rozstaniu "stalkujemy" byłą sympatię i szukamy na jej zdjęciach nowego partnera/partnerki? Skąd w nas tendencje do zachowań, które ewidentnie nam nie pomagają, lecz szkodzą, a i tak się na nie decydujemy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co daje nam humor?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 19:07
Gdy tylko pojawiła się pandemia, pojawiły się również strony z memami i żartami. Dla jednych nie na miejscu i obrażające, innych bawiły i odwodziły od smutnej rzeczywistości. Czy w poważnych sytuacjach humor jest dobrym wyjściem? 
rozwiń zwiń