Codzienność pszczół w ulu. "Tu każdy ma swoje zadanie do wykonania"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 13:18
Pszczoły są bardzo zdyscyplinowane. W ulu panuje hierarchia i ściśle ustalone zasady. Rój pszczeli składa się m.in. z robotnic i trutni, a także królowej matki. Niektóre pszczoły przez część życia... stoją na warcie i pilnują domu.
Audio
  • Jak wygląda codzienność pszczół? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Pszczołom w Polsce nie jest najlepiej
Pszczołom w Polsce nie jest najlepiej Foto: Igor Podgorny/Shutterstock.com

rzepak pszczoły1200.jpg
Światowy Dzień Pszczół. Zadbajmy o naszych małych przyjaciół!

Naukowcy wyliczają, że bez pszczół nie przeżylibyśmy na Ziemi. Są one nam niezbędne do życia. Dzięki nim możemy cieszyć się kwiatami, jeść owoce i warzywa. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>

- Na przełomie maja i czerwca kwitną zioła. To rośliny bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły. Kwitnie także lawenda, ale także róże czy dalie - opowiadała przyrodnik Katarzyna Dytrych. Jak podkreślała pszczoły miodne to stworzenia bardzo rodzinne, a do tego… czyścioszki. - Żyją w bardzo dużych rodzinach, ale pierwszą rzeczą, jaką robią po wyjrzeniu ze swoich komórek, jest sprzątanie otoczenia - tłumaczyła w rozmowie z Anną Hardej. - Ostatecznie wylatują jednak z ula, by zbierać pyłek.

pszczoły_1200.jpg
Wymieranie pszczół. Bez nich czeka nas zagłada >>>

Pszczoły miodne są w stanie polecieć nawet kilometr, by pokarm znaleźć. - To różnica między nimi, a pszczołami samotnicami, które w większości nie latają dalej niż na 200-300 metrów - wyliczała ekspert. Jak się okazuje jedna pszczoła, w ciągu całego swojego życia jest w stanie wyprodukować 1/12 część łyżeczki miodu. - Pszczoła nektar zbiera w wolu, i niesie go całą drogę ze sobą. Z kolei pyłek owady te noszą na odnóżach, na których mają tzw. koszyczki - mówiła Katarzyna Dytrych. Ale to nie wszystkie obowiązki małych mieszkańców ula. - Pyłek zbierają robotnice. Trutnie zaś mają za zadanie zapłodnić królową, która jest największa. Oprócz robotnic i trutni są także pszczoły-strażniczki, które strzegą wejścia do ula, i nie pozwolą wejść intruzom. 

ZOBACZ TAKŻE B-Droid. Robot, który może zastąpić pszczołę? >>>

Jeśli pszczoła nas użądli, natychmiast umiera. - Bo jej żądło nie wychodzi z łatwością, jak z powłok innych owadów, ale z częścią pszczoły. Przez to nie ma ona szans na przeżycie - mówiła Katarzyna Dytrych. - Pamiętajmy, że użądlenie nas to dla pszczół ostateczność. Owady te nie mają żadnego interesu, by to robić.  

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 7.25, 8.25

kd/pj

Czytaj także

DIY. Jak samemu uszyć woreczki na zakupy?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 15:50
Po każdych zakupach przybywają nam ogromne ilości foliowych lub papierowych torebek. I choć staramy się ponownie ich używać, często są tak marnej jakości, że lądują w śmieciach. Wiemy, jak temu zaradzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kręcimy i pleciemy. Jak zrobić koszyki wiklinowe z makulatury?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 12:27
Masz w domu stare gazety, magazyny i zastanawiasz się, co z nimi zrobić? W programie podpowiadaliśmy, jak przygotować wiklinę z makulatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google Arts&Culture - aplikacja jak okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:40
2000 muzeów, galerii oraz instytucji kultury z 70 krajów możesz mieć w swoim domu. - Fenomenalna kolekcja "Step on stage with the performing arts" zabiera nas w świat teatru, muzyki, opery, sztuki, ale od tej, zazwyczaj niedostępnej dla nas, strony - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.
rozwiń zwiń