Krem z filtrem. Chroń skórę podczas pracy przy komputerze

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 14:21
Praca i nauka zdalna zatrzymały nas przed monitorami na dobre. Cierpią nasze oczy, plecy, ale też cera. Jak się okazuje, długi siedzenie przed komputerem może zaszkodzić także jej. Pomoże krem lub filtr. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: HQuality/shutterstock.com/cc
akupunktura twarzy 1200.JPG
ZOBACZ WIĘCEJ O akupunkturze kosmetologicznej >>>

- W tym wypadku chodzi o promieniowanie z ekranów. Mówimy o świetle niebieskim - mówi doktor Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog. - Światło niebieskie jest w zakresie światła widzialnego i jest to wycinek, który ma najwyższą energię z zakresu całego światła widzialnego. Długości fali bardzo blisko do UVA. Gdy mówimy o opaleniźnie mówimy o UVB, UVA mówimy w kontekście zmian dziejących się głębiej, w skórze, nie w naskórku - wyjaśnia.


Posłuchaj
04:44 czwórka stacja nauka 28.04.2021.mp3 Jak ekrany działają na naszą cerę i jak chronić naszą skórę? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Siedząc przed komputerem, raczej się nie opalimy, ale możemy spodziewać się innych, przykrych, konsekwencji. - Światło niebieskie na tyle głęboko wnika w skórę, że uszkadza na skutek stresu oksydacyjnego kolagen. UVA i światło niebieskie będą wywoływać zjawisko nazywane fotostarzeniem - wyjaśnia dermatolog.-  To fotostarzenie właśnie jest m.in. wywoływane aktywnością wolnych rodników, a te powstają w związku z ekspozycją na promieniowanie. Dlatego ważne jest, by się przed tym bronić - dodaje. 


kosmetyki sh f 1200.jpg
Kosmetyki naturalne, czyli jakie?


Filtry fizyczne odgrywają dużą rolę w ochronie przed światłem niebieskim. To one odbijają to światło. Dziś możemy je spotkać głównie w kremach do opalania dla dzieci. W przypadku kosmetyków dla dorosłych producenci robili wszystko, by pozbyć się gęstej, świecącej białej powłoki, którą taki filtr pozostawia na skórze

Decydując się na krem do pracy przy komputerze, możemy wybrać np. ten wzbogacony pigmentem, który wspomaga ochronę. 

Jest też rozwiązanie techniczne. Producenci wyposażają smartfony i laptopy w filtr światła niebieskiego - włączenie go powoduje zażółcenie ekranu. Wtedy żaden krem nie jest nam już potrzebny. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 12.42

pj

Czytaj także

Zabraknie atomów na bity. Czy to informacyjna katastrofa?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 13:17
Badacze z Portsmouth wysnuli hipotezę, że może nam się skończyć miejsce do przechowywania danych. Po prostu zabraknie atomów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomadka do ust - zrób ją sam

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 11:50
Zimne dni, pełne wiatru, a do tego towarzyszące nam maseczki do ochrony przed zakażeniem koronawirusem nie sprzyjają naszym ustom. Ich delikatna skóra często pęka, wysycha, ale może tu pomóc pomadka. 
rozwiń zwiń