Pomadka do ust - zrób ją sam

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 11:50
Zimne dni, pełne wiatru, a do tego towarzyszące nam maseczki do ochrony przed zakażeniem koronawirusem nie sprzyjają naszym ustom. Ich delikatna skóra często pęka, wysycha, ale może tu pomóc pomadka. 
Zimą jesteśmy narażeni na pękanie i wysychanie wrażliwej skóry ust.
Zimą jesteśmy narażeni na pękanie i wysychanie wrażliwej skóry ust.Foto: pixabay.com/blanculamarkova0

perfumy kobieta zapach shutter 1200 Ollyy.jpg
Sztuka zapachu - jak dobrać perfumy?

Taką pomadkę można oczywiście kupić w drogerii, ich ceny wahają się od około 10 złotych, do kilkuset złotych za produkty luksusowych marek. Sylwia Piątkiewicz, autorka bloga Matki upadki, zdradza jak pomadki zrobić własnoręcznie. 

Posłuchaj
04:36 czwórka sobotologia 06.03.2021.mp3 Jak zrobić pomadkę do ust podpowiada Sylwia Piątkiewicz (Sobotologia/Czwórka)


Blogerka samodzielnie wykonała około 20 pomadek, dla siebie, rodziny i przyjaciół. - Pomadkę można zrobić z wielu rzeczy, ja wybrałam masło shea, zwane też masłem karite, olej kokosowy i wosk pszczeli - wymienia. - Zależało mi na stałej konsystencji. Olej i masło wybrałam nierafinowane, czyli takie, które nie zostało poddawane agresywnemu procesowi obróbki - podkreśla. 
Co ciekawe Sylwia Piątkiewicz produktów do wykonania pomadki szukała w dziale spożywczym. Podkreśla też, że każdy ze składników pomadki, jeśli nam zostanie, możemy użyć do pielęgnacji ciała. 
- Przy takich składnikach nie musimy dodawać witamin, bo masło shea, jeśli jest nieratyfikowane, zawiera dużo witamin, podobnie olej czy wosk - objaśnia. - Witaminy A i E świetnie chronią naszą skórę. 

Posłuchaj także:
shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Domowe SPA. Bądź piękna w kwadrans

Przepis na pomadkę

masło shea
olej kokosowy
wosk pszczeli

Skłądniki przygotowujemy w równych proporcjach. Wrzucamy do miski i podgrzewamy w kąpieli wodnej, do rozpuszczenia. - Na bezpośrednim ogniu mogą nam się przegrzać, a tego chcemy uniknąć - wyjaśnia blogerka. - Bardzo uważamy więc by tego nie przegrzać, a w żadnym wypadku nie można zagotować - dodaje. 

Następnie strzykawką przekładamy miksturę do przyszykowanych pojemników np. zakręcanych. 

Jeśli zależy nam na kolorze pomadki możemy go uzyskać dodając kakao lub odrobinę barwnika spożywczego. - Kakao nie daje koloru na ustach, zaś barwniki spożywcze mogą dać lekki efekt - zdradza blogerka. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 06.03.2021

Godzina emisji: 10.24

pj/kul

Czytaj także

Olej arganowy. Płynne złoto Maroka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 21:08
Jest jednym z najdroższych i najbardziej cenionych olejów na świecie. Nie bez powodu nazywa się go "płynnym złotem Maroka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak brak snu wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 13:46
Trwa sesja, a to oznacza, że nastał czas spod znaku zarwanych nocy i litrów wypitej kawy. Coraz częściej zdarza nam się niedosypiać. Ponieważ w życiu nie otrzymamy niczego za darmo, to pożyczone od snu godziny będą musiały zostać przez nas spłacone.
rozwiń zwiń