X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:01
Na świecie woda słodka stanowi zaledwie 2,5 proc. zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1 proc. nadaje się do picia. 
Audio
  • Czy prace utrzymaniowe niszczą polskie rzeki? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Erwin Nowak/Pixabay

shutterstock ślub smutek małżeństwo 1200.jpg
Obowiązkowe mediacje przed rozwodem. "Warto budować porozumienie"

W Polsce najbardziej zagrożone są rzeki, szczególnie te mniejsze, stanowiące nawet 95-98 proc. wszystkich rzek. Co najmniej 80 proc. krajowych rzek zostało przekształconych przez człowieka. Prace nazywane utrzymaniowymi niszczą nie tylko ich naturalny bieg, ale także otoczenie, oraz przyczyniają się do osuszania terenu. 

- Balansujemy na granicy poważnego deficytu - mówił w Czwórce dr Maciej Lenartowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. - Trzeba być bardzo ostrożnym w eksploatacji rzek. Wielkie elektrownie i ich systemy chłodzące są zaopatrywane w wodę pochodzącą z rzek, dlatego te zasoby są nierównomierne. Jednego roku możemy mieć 1100, innego 2400 metrów sześciennych na mieszkańca rocznie - wyjaśniał. 

czas stres praca nauka dedlajn 1200.jpg
Gdzie przebiega granica między pracowitością a pracoholizmem?

- Jeżeli chodzi o jakość składu chemicznego wody rzecznej, to można powiedzieć, że uległa ona znacznej poprawie - mówił Marek Elas, koordynator programu "Strażnicy rzek" z WWF Polska. - Zupełnie czym innym jest tzw. jakość biologiczna, która mówi o tym, jaki jest faktyczny stan rzek i ile żyje w nich organizmów, bo z tym mamy bardzo duży problem - zauważał gość Czwórki. 

Jak na ilość wody w rzekach wpłynęły "suche zimy"? Czym jest tzw. cel biologiczny rzek? Dlaczego nie może być tylko zbiornikiem na wodę i w jaki sposób ich "oczyszczanie" wpływa na życie wodnych gatunków? Skąd pozyskujemy wodę, którą pijemy? Więcej na ten temat w rozmowie ze studia Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

shutterstock kobieta mężczyzna twarze 1200.jpg
Nierówności społeczne - jak dzieli się Polska?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: dr Maciej Lenartowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, Marek Elas (koordynator programu "Strażnicy rzek", WWF Polska)

Data emisji: 14.03.2019 

Godzina emisji: 15.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
- Na dnie Zatoki Gdańskiej od 1945 roku spoczywa tankowiec Franken, a w nim 1,5 miliona litrów paliwa. Okręt zaczyna rdzewieć, istnieje realne zagrożenie, że przełamie się pod własnym ciężarem, a wówczas dojść może do niekontrolowanego wycieku paliwa i ekologicznej katastrofy - tłumaczy Olga Sarna z fundacji Mare. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie kąpieliska: pływanie w miejscach niedozwolonych, brawura i alkohol

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 18:38
Pierwszy weekend sierpnia okazał się tragiczny w skutkach dla kąpiących się. Utonęło aż 30 osób. Od początku 2018 ofiar śmiertelnych było 350. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielone miasta. "Mogą takie być, dzięki świadomym obywatelom"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 18:25
10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Z tego okazji w wielu miastach w Katowicach, Bielsku-Białej, Krakowie i Warszawie, w ramach akcji pod hasłem "Każdy liść pochłania CO2" wolontariusze posadzą setki nowych roślin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak efektywnie segregować śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 17:50
Jednym z ostatnich miast, włączającym się w Jednolity System Segregacji Odpadów, jest Warszawa. Od stycznia i tutaj przybyło pojemników na odpady. Czy potrafimy z nich właściwie korzystać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z problemem smogu?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:43
Według danych NIK, przytaczanych przez Piotra Firana, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Czy można skutecznie walczyć ze smogiem? - Tak - mówią eksperci.
rozwiń zwiń