Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:01
Na świecie woda słodka stanowi zaledwie 2,5 proc. zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1 proc. nadaje się do picia. 
Audio
  • Czy prace utrzymaniowe niszczą polskie rzeki? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Erwin Nowak/Pixabay

shutterstock ślub smutek małżeństwo 1200.jpg
Obowiązkowe mediacje przed rozwodem. "Warto budować porozumienie"

W Polsce najbardziej zagrożone są rzeki, szczególnie te mniejsze, stanowiące nawet 95-98 proc. wszystkich rzek. Co najmniej 80 proc. krajowych rzek zostało przekształconych przez człowieka. Prace nazywane utrzymaniowymi niszczą nie tylko ich naturalny bieg, ale także otoczenie, oraz przyczyniają się do osuszania terenu. 

- Balansujemy na granicy poważnego deficytu - mówił w Czwórce dr Maciej Lenartowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. - Trzeba być bardzo ostrożnym w eksploatacji rzek. Wielkie elektrownie i ich systemy chłodzące są zaopatrywane w wodę pochodzącą z rzek, dlatego te zasoby są nierównomierne. Jednego roku możemy mieć 1100, innego 2400 metrów sześciennych na mieszkańca rocznie - wyjaśniał. 

czas stres praca nauka dedlajn 1200.jpg
Gdzie przebiega granica między pracowitością a pracoholizmem?

- Jeżeli chodzi o jakość składu chemicznego wody rzecznej, to można powiedzieć, że uległa ona znacznej poprawie - mówił Marek Elas, koordynator programu "Strażnicy rzek" z WWF Polska. - Zupełnie czym innym jest tzw. jakość biologiczna, która mówi o tym, jaki jest faktyczny stan rzek i ile żyje w nich organizmów, bo z tym mamy bardzo duży problem - zauważał gość Czwórki. 

Jak na ilość wody w rzekach wpłynęły "suche zimy"? Czym jest tzw. cel biologiczny rzek? Dlaczego nie może być tylko zbiornikiem na wodę i w jaki sposób ich "oczyszczanie" wpływa na życie wodnych gatunków? Skąd pozyskujemy wodę, którą pijemy? Więcej na ten temat w rozmowie ze studia Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

shutterstock kobieta mężczyzna twarze 1200.jpg
Nierówności społeczne - jak dzieli się Polska?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: dr Maciej Lenartowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, Marek Elas (koordynator programu "Strażnicy rzek", WWF Polska)

Data emisji: 14.03.2019 

Godzina emisji: 15.08

ac

Czytaj także

Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
- Na dnie Zatoki Gdańskiej od 1945 roku spoczywa tankowiec Franken, a w nim 1,5 miliona litrów paliwa. Okręt zaczyna rdzewieć, istnieje realne zagrożenie, że przełamie się pod własnym ciężarem, a wówczas dojść może do niekontrolowanego wycieku paliwa i ekologicznej katastrofy - tłumaczy Olga Sarna z fundacji Mare. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie kąpieliska: pływanie w miejscach niedozwolonych, brawura i alkohol

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 18:38
Pierwszy weekend sierpnia okazał się tragiczny w skutkach dla kąpiących się. Utonęło aż 30 osób. Od początku 2018 ofiar śmiertelnych było 350. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielone miasta. "Mogą takie być, dzięki świadomym obywatelom"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 18:25
10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Z tego okazji w wielu miastach w Katowicach, Bielsku-Białej, Krakowie i Warszawie, w ramach akcji pod hasłem "Każdy liść pochłania CO2" wolontariusze posadzą setki nowych roślin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak efektywnie segregować śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 17:50
Jednym z ostatnich miast, włączającym się w Jednolity System Segregacji Odpadów, jest Warszawa. Od stycznia i tutaj przybyło pojemników na odpady. Czy potrafimy z nich właściwie korzystać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poradzić sobie z problemem smogu?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:43
Według danych NIK, przytaczanych przez Piotra Firana, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Czy można skutecznie walczyć ze smogiem? - Tak - mówią eksperci.
rozwiń zwiń