Pożyteczne bakterie E. coli pomogą w walce o klimat?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:46
W Wielkiej Brytanii badacze dosłownie zmusili bakterie, by te zaczęły pochłaniać dwutlenek węgla. Czy odkrycie okaże się rewolucyjne i zmieni losy świata?
Bakterie Escherichia coli
Bakterie Escherichia coliFoto: Jarun Ontakrai/Shutterstock.com

mięso jeść mięsa shutter 1200 Maksim Denisenko.jpg
Mięso - jak długo je trawimy?

Na brytyjskiej uczelni New Castle University doszło do niecodziennego zjawiska: bakterie E. coli zaczęły pochłaniać dwutlenek węgla i produkować z niego kwas mrówkowy. - Zamiast rozkładać kwas mrówkowy na prostsze związku robiły coś dokładnie odwrotnego. Syntetyzowały go z dwutlenku węgla i wodoru, który im dostarczono. To tak, jakby ludzie - zamiast spalać glukozę - syntetyzowali ją sobie z dwutlenku węgla. W przypadku bakterii proces jest dużo prostszy, ale wciąż niesamowity - opowiadał Michał Rolecki, dziennikarz naukowy. 

Posłuchaj
03:44 _PR4_AAC 2021_09_20-12-48-23.mp3 Jak bakterie E. coli pomogą człowiekowi walczyć z globalnym ociepleniem? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Do rozkładania kwasu mrówkowego bakterie E. coli wykorzystują jeden konkretny enzym, czyli dehydrogenazę mrówczanową. Potrzebny jest im także atom metalu molibdenu. - Okazało się że jak podmieni się jeden enzym na drugi, w tym przypadku mangan na wolfram, to enzym, który zwykle rozkłada kwas mrówkowy "zacina się". Analogicznie to tak, jakby zaciął nam się bieg wsteczny w aucie, moglibyśmy wówczas jechać wyłącznie do przodu - tłumaczył gość Czwórki.

Czytaj także:

Teraz, jak podkreślał ekspert warto wykorzystać przypadkowe okrycie Brytyjczyków. - Może ono stać się naszym dodatkowym orężem w walce z katastrofą klimatyczną, i pochłaniania dwutlenku węgla z powietrza. Wiadomo, że jako ludzkość nie jesteśmy dobrzy w ograniczaniu dwutlenku węgla, a jeśli nam się to nie uda w ciągu najbliższej dekady, będziemy mieli poważny problem - podkreślał ekspert. - Dzisiejsze metody chemiczne, m.in. rozdrabnianie skał, są kosztowne, tymczasem bakterie mają to do siebie, że same świetnie się mnożą. Można więc je rozmnażać, a dzięki nim więc tworzyć instalacje, które z dwutlenku węgla z powietrza będą produkować kwas mrówkowy. Ten z kolei może stanowić paliwo sam w sobie, bądź stanowić m.in. półprodukt metanolu, który może zastąpić benzynę - wyliczał dziennikarz. 

Bakterie Escherichia coli/fot. Shutterstock.com Bakterie Escherichia coli/fot. Shutterstock.com

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 12.22

kd

Czytaj także

Człowiek - to on naruszył czystość wód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:21
- Jeszcze występują, zarówno wśród wód śródlądowych jak i oceanicznych, takie miejsca, które są czyste - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - W Polsce jest to kilka jezior w zachodnio-pomorskim, Kotlinie Kłodzkiej czy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce zimny maj, a na Grenlandii topnieją lodowce

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 17:50
Rok temu naukowcy ostrzegali, że do końca wieku stopnieje 93 proc. dzisiejszego lodu w Alpach. W tej chwili "choruje" już zdecydowana większość lodowców, a problem najbardziej dotyka pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy.  
rozwiń zwiń