W Polsce zimny maj, a na Grenlandii topnieją lodowce

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 17:50
Rok temu naukowcy ostrzegali, że do końca wieku stopnieje 93 proc. dzisiejszego lodu w Alpach. W tej chwili "choruje" już zdecydowana większość lodowców, a problem najbardziej dotyka pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy.  
Lodowiec w Argentynie - zdj. ilustracyjne
Lodowiec w Argentynie - zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Zobacz
plastik zabawka gumowa kaczka 1200.jpg
#NonHazPlasticDiet. Stajemy się ludźmi z plastiku

U nas zimno, na biegunie upały

- Wydawałoby się, że ze względów klimatycznych i meteorologicznych nie możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z ociepleniem globalnym, ale to prawda. Niestety większość z nas, wychodząc na swoje podwórko, nie widzi globu, tylko termometr. A czasami tak jest, że w naszym miejscu jest zimniej, niż bywało parę lat temu - wyjaśnia Michał Brennek z Geographica Expeditions. - Za oknami mamy umiarkowaną wiosnę, którą znały nasze babcie, a tymczasem za kołem podbiegunowym północnym jest plus 30 stopni. 

Posłuchaj
03:45 CZWÓRKA Ratujemy swiat - lodowce 22.05.2021.mp3 Czy ostatnie przymrozki to efekt zmian klimatu? (Ratujemy świat/Czwórka) 

Zobacz
ziemia 1200.jpg
Oś Ziemi się przesuwa. To naturalne zjawisko przyspiesza

Braki w lodzie

W latach 70. ubiegłego wieku lodowce górskie traciły średnio ok. 20 cm grubości rocznie, a pół wieku później już około 1 metra rocznie. Jeśli topnienie będzie przyspieszać w tym tempie, to za pół wieku lodowce będą tracić 2 lub 3 metry swojej grubości na rok. - Jeżeli przyrasta nam globalnie ilość energii w atmosferze, to izoterma się podnosi - mówi ekspert. - Jeżeli coraz wyżej mamy coraz więcej ciepła, to bilans akumulacja vs. topnienie zaczyna przechylać się w stronę topnienia.

Posłuchaj także:

Zmiana klimatu powoduje też to, że w znaczący sposób zmienia się typowy rozkład geograficzny opadów śniegu i deszczu. - W wielu miejscach mamy problemy z dostawą śniegu, a w sytuacji, w której mamy mniej śniegu, czyli substancji o dużym albedo, to wtedy powierzchnia ziemi pochłania coraz więcej ciepła, także w bezpośredniej okolicy lodowca. Stąd te wysokie temperatury.

World's Largest Iceberg Breaks Off In Antarctica / Down To Earth

Zobacz
Klimat 1200.jpg
Klimat XXI wieku. Polska bezśnieżnych zim, gorących lat

Nie ma powrotu do klimatycznego optimum

Rozmówca Ady Janiszewskiej zaznacza także, że nawet gdyby jutro całkowicie zatrzymało się ocieplenie klimatu, to wiele lodowców i tak zniknie. - Optimum klimatyczne, które mieliśmy w przeszłości, pozwoliło na rozwój wielu cywilizacji. Wyszliśmy z niego i powrót nie jest już możliwy. Natomiast może być tak, że wkładając teraz maksimum wysiłku w ratowanie planety, za 20 lub 50 lat zobaczymy niewielką, pozytywną zmianę - podsumowuje Michał Brennek.  

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Wymierają zwierzęta. Najgorzej jest na bagnach, mokradłach, torfowiskach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 20:10
Zaledwie pół wieku wystarczyło, żeby liczebność populacji dzikich kręgowców zmniejszyła się o 2/3. Właśnie ukazał się raport o wymieraniu zwierząt kręgowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatek od częstego latania - nowa propozycja ekologów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 09:58
Z usług linii lotniczych najczęściej korzysta niewielka grupa osób, często najbogatsza. Zdaniem ekologów z Wielkie Brytanii, to oni są w największym stopniu odpowiedzialni za emisję CO2 do atmosfery, dlatego proponują ich opodatkowanie. 
rozwiń zwiń