#NonHazPlasticDiet. Stajemy się ludźmi z plastiku

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 17:40
Plastik, który zalewa nasze życie, szkodzi nie tylko środowisku, ale także zdrowiu. - Plastik jest wszechobecny i nie ma takiej dziedziny, w której by teraz nie występował. Co gorsza, negatywnego wpływu tworzyw sztucznych nie zauważymy od razu. One działają podstępnie i niszczą wszystko "od wewnątrz" - mówi Katarzyna Salus z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: birgl/Pixabay.com

Posłuchaj
18:53 CZWÓRKA Ratujemy swiat - plastik 14.05.2021.mp3 #NonHazPlasticDiet. O plastiku, który rujnuje naturę i życie (Ratujemy świat/Czwórka) 

Obok wpływania na styl życia i dietę substancje chemiczne według naukowców zwiększają też ryzyko zapadania na choroby cywilizacyjne Katarzyna Salus

Większość tworzyw sztucznych to mieszanki polimerów, które są zwykle otrzymywane z paliw kopalnych i mieszaniny dodatków. Dodatki te nadają przedmiotom pożądane funkcje, takie jak ochrona przed promieniowaniem UV (filtry UV), ognioodporność (opóźniacze spalania) czy wysoka elastyczność (zmiękczacze). - Na początek można się przyjrzeć ubraniom w sklepach, i to nie tylko z tworzyw sztucznych, ale też z naturalnych. Jest w nich bardzo dużo chemikaliów, które służą na przykład temu, żeby rzecz, która wyrusza z Azji do sklepu w Polsce, nie spleśniała - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Ciuchy muszą też fajnie wyglądać na wieszakach w salonie, więc dodaje się kolejne składniki: zmiękczające i uodparniające na gniecenie. Dlatego tak ważne jest to, by nowe ubrania uprać jeszcze przed założeniem - radzi ekspertka.

Jak chronić się przed szkodliwymi substancjami w odzieży? / Kupuj Odpowiedzialnie

Niektóre substancje chemiczne zawarte w plastiku przedostają się do organizmu człowieka poprzez skórę, albo przez powietrze, którym oddycha Katarzyna Salus

Produkty takie jak ubrania, zabawki, przybory sportowe i kąpielowe, akcesoria i opakowania na żywność, których używamy na co dzień, mogą zawierać także niebezpieczne substancje chemiczne, które poważnie zaburzają gospodarkę hormonalną człowieka. - To są tzw. EDC, czyli związki endokrynnie czynne. O tyle niebezpieczne dla nas, bo podobne do naszych hormonów i organizm może je z nimi mylić - wyjaśnia gość Czwórki. - Stąd biorą się m.in. problemy z płodnością, zaburzenia apetytu, a u dzieci zaburzenia rozwoju. 

Posłuchaj także:

Nową, odkrytą stosunkowo niedawno, plagą jest mikroplastik, który jest w rybach, a po ich spożyciu, także w nas Katarzyna Salus

3 maja wystartowała międzynarodowa kampania #NonHazPlasticDiet, której celem jest przyspieszenie zmiany zachowań konsumenckich i zmniejszenie emisji niebezpiecznych substancji chemicznych z plastikowych produktów. W akcję włączyła się Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie i zachęca do zaglądania na kanały społecznościowe po dużą dawkę przystępnie podanej wiedzy, na temat chemikaliów w naszym życiu. - Kampania skupia się na pięciu obszarach: odzież, sprzęt sportowy, zabawki, utensylia kuchenne, przedmioty, którymi dekorujemy domy oraz materiały, które mają kontakt z żywnością - wymienia Katarzyna Salus. - Myślę, że to już pokazuje, jak poważny i powszechny jest to problem. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nie ma takiej możliwości, żeby wyrugować z otoczenia cały plastik, ale możemy go ograniczyć, dokonując właściwych wyborów.

Szkodliwa chemia w produktach. Jak się przed nią chronić? / Kupuj Odpowiedzialnie

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Salus (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

 

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:00
Detergenty - korzystamy z nich na co dzień. Jednak czy zastanawiamy się nad tym, jaki jest ich wpływ na zdrowie i środowisko naturalne? Okazuje się, że nie należy lekceważyć tej kwestii i przemyśleć, czy miejsce dotychczas używanej chemii mogłyby zająć bardziej ekologiczne produkty.
rozwiń zwiń