Radon - gaz szlachetny, ale podstępny

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 16:00
W październiku rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim mierzenie stężenia radonu w budynkach. - Radon to naturalnie występujący gaz szlachetny, który ma bezpośredni wpływ na organizm człowieka - wyjaśnia Zuzanna Podgórska z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Lucky Business

Radon nie jest pierwiastkiem stabilnym. Jako gaz może być wdychany i wydychany, ale największym zagrożeniem dla naszych płuc są jego promieniotwórcze pochodne Zuzanna Podgórska

Według WHO radon to jedna z głównych przyczyn powstawania raka płuc na świecie. - Radon ma taką właściwość, że kiedy wydostaje się z podziemi, gdzie powstaje, trafia do wnętrza budynków przez najmniejsze szczeliny w fundamentach i tam się kumuluje. Na świeżym powietrzu jest właściwie dla nas niegroźny - zaznacza ekspertka. 

Posłuchaj
06:39 CZWÓRKA Stacja Nauka - promieniowanie 05.10.2021.mp3 Czym jest radon i jak zagraża naszemu zdrowiu? (Stacja Nauka/Czwórka)

Sprawdź też
shutterstock zupka błyskawiczna instant zupa 1200.jpg
Zupka błyskawiczna - to nie jest dobra baza diety. Uważaj na fosforany

Radon jest gazem bezbarwnym i bezzapachowym, więc nie jesteśmy w stanie zarejestrować go żadnym ze zmysłów. - Jedynym sposobem, aby ustalić, czy poziom radonu jest przekroczony, jest wykonanie pomiaru gazometrycznego specjalnymi metodami i w określonym czasie - tłumaczy Zuzanna Podgórska. - Dlatego dziś mówimy o tym, że pomiary radonu są obowiązkowe m.in. w miejscach pracy na południu Polski, gdzie zostało wytypowanych 27 powiatów i miast na prawach powiatów uznawanych za obszary statystycznie narażone na zwiększone stężenie.  

Posłuchaj także:

W ten sposób powstała mapa radonowa, która może być dla tej kwestii pewną sugestią. - Takiej mapy nie można wykorzystywać zamiast wykonania pomiarów. Jest to tylko wskazówka, która podpowiada nam, że te tereny prawdopodobnie mogą cechować się znacznie wyższym stężeniem radonu w budynkach - dodaje gość audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 05.10.2021

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

Banany... do mycia zębów. Naturalna metoda wybielania

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 16:43
Banany zawierają wiele składników odżywczych, witamin i mikroelementów, które wpływają kompleksowo na nasze zdrowie i urodę. Obniżają ciśnienie krwi, pomagają walczyć ze stresem, zapobiegają powstawaniu zmarszczek i zapewniają promienny uśmiech. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ból głowy. Zamiast tabletek spróbuj masażu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 17:15
Kiedy dokucza nam ból głowy, najczęściej sięgamy bo tabletki. Fizjoterapeuci twierdzą jednak, że dużo lepsze efekty w tej sytuacji daje masaż, który co prawda nie uśmierzy bólu, ale może zlikwidować jego przyczynę.
rozwiń zwiń