Dzikie rośliny w jesiennym menu: grzyby, żołędzie i pokrzywa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 14:00
Marmolada z dzikiej forsycji, pokrzywowe kluseczki albo chleb na liściach łopianu - to wszystko możemy sami przygotować w domu, o czym w książce "Smak dzikich roślin" przekonuje Patrycja Machałek. 
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Sharomka

Jedną z najpopularniejszych dzikich roślin jest pokrzywa. Możemy ją wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów - dodając do sałatek, do smoothie oraz do zupy Patrycja Machałek

Łąka, las, polana, a nawet przydomowy ogródek – wszystkie te miejsca skrywają dzikie rośliny, które możemy wykorzystać w kuchni. - Idzie jesień, więc pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to grzyby, czyli najbardziej sezonowy z sezonowych produktów leśnych - mówi gość Czwórki. - Zachęcam też, żeby spróbować zrobić chleb żołędziowy na zakwasie, dżem jarzębinowy i wino wrzosowe.

Posłuchaj
10:39 CZWÓRKA Pierwsze slysze - rosliny 09 09 2021.mp3 Patrycja Machałek o "Smaku dzikich roślin" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Sprawdź
shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Naturalne kosmetyki. Które zioła stosować na problemy z cerą?

Książka Patrycji Machałek pozwala nie tylko odkryć właściwości nietypowych ziół, ale też zawiera ponad 100 przepisów na dania, w których można je wykorzystać. - Proponuję na przykład żołędziówkę, czyli kawę zrobioną z żołędzi. To przepyszny napój, który był bardzo popularny w trakcie i po wojnie, kiedy trudno było o prawdziwą kawę - wyjaśnia rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Żołędzie co prawda nie zawierają kofeiny, ale są bardzo kaloryczne, więc dostarczają nam energii. Żołędziówka ma jesienny smak, zwłaszcza kiedy dodamy do niej przyprawy takie jak cynamon, kardamon, goździki albo cukier waniliowy.

Posłuchaj także:

Sprawdź
truskawki maliny wiśnie czereśnie agrest owoce FREE 663_364.jpg
Polskie superfoods - jak wykorzystać potencjał naszego ogródka?

W wielu przepisach pojawia się także czosnek niedźwiedzi. - Legenda głosi, że zajadają się nim niedźwiedzie, które właśnie wybudziły się z zimowego snu - opowiada autorka książki. - Ten gatunek czosnku jest efemeryczną rośliną, która wyrasta w lesie bardzo wczesną wiosną na dwa-trzy tygodnie. Podnosi odporność organizmu i jest bardzo zdrowy - dodaje Patrycja Machałek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Patrycja Machałek (autorka książki "Smak dzikich roślin")

Data emisji: 09.09.2021

Godzina emisji: 08.15

kul

Czytaj także

Rozmaryn - zioło młodości

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 13:00
Rozmaryn to świetny dodatek do mięs, do wołowiny, cielęciny i wieprzowiny, ale także do ryb i innych potraw, którym nada wyrazisty smak i zapach. Najczęściej spotykany jest w krajach basenu Morza Śródziemnego, a w Hiszpanii, Grecji, Włoszech, czy na Bałkanach rośnie w ogródkach, albo na ulicy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szparagi - dietetyczny afrodyzjak

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 15:00
Jedno z najsmaczniejszych wiosennych warzyw to szparagi, gdy tylko się pojawiają to znak, że wiosna na dobre się zaczęła. Obok walorów smakowych mają dużo właściwości prozdrowotnych.
rozwiń zwiń