Dzień Kolejarza 2021. Jak działają semafory?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:27
Pierwszy automatyczny system sygnalizacji kolejowej, czyli semafor, wynalazł nasz rodak, inż. Jan Józef Baranowski. Z okazji Dnia Kolejarza Czwórka przeniosła się do Rybnika, by sprawdzić, jak semafory ułatwiają tamtejszym kolejarzom życie po dziś dzień. 
Jak wygląda praca na kolei i czy semafory się przydają?
Jak wygląda praca na kolei i czy semafory się przydają?Foto: paparazzza/Shutterstock.com

słownik język angielski książki 1200.jpg
Jan Józef Baranowski - jak wynalazca semafora tłumaczył słowniki

Wynalazek inżyniera Baranowskiego został po raz pierwszy praktycznie zastosowany w 1857 roku na linii Paryż-Rouen, a w listopadzie tego samego roku na linii Paryż-St Germain. Jak dziś zmieniły się semafory i jak działają te urządzenia?

Posłuchaj
06:34 nauka semafor 2021_11_25-12-45-44.mp3 Jak działają i do czego służą semafory? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Czytaj także:

shutt pociąg 1200.jpg
"Opóźnienie może ulec zmianie". Podróż po marzenia

- Sygnalizatory drogowe dają kierowcom podstawowe informacje: czerwony to znaczy, żeby się zatrzymać, zielony, że można jechać. Pociągi są jednak dużo cięższe od aut i mają dłuższą drogę hamowania, więc semafory przekazują dużo więcej informacji - opowiadał w rozmowie z Czwórką pan Sławek, pracownik kolei. - Odpowiedni zestaw świateł informuje maszynistę, z jaką prędkością powinien jechać, jak prędkość jest największa i co czeka go przy następnym semaforze - wyliczał ekspert. - Semafory najczęściej rozlokowane są przy wjeździe i wyjeździe ze stacji czy bocznicy kolejowej, a także przy odgałęzieniach linii kolejowych. 


Semafor/Shutterstock.com/fot.akhar Mar Semafor/Shutterstock.com/fot.akhar Mar

Posłuchaj także:


pociąg parowy lokomotywa 1200.jpg
Lokomotywa od środka - jak uruchomić pociąg?

By poznać tajniki pracy na kolei i zatrudnić się potem jako nastawniczy lub zwrotniczy trzeba mieć specjalistyczne wykształcenie w tym kierunku. - Przejść specjalne szkolenie, które trwa mniej więcej pół roku i obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i kurs praktyczny. Do tego jest obszerny materiał, który należy opanować, ale z mojego doświadczenia wynika, że ludzie są w to bardzo wkręceni. Gdy zaczynają brać udział w kursie, zostają na kolei - podkreślał pan Sławek.

Posłuchaj także:

Dzień Kolejarza, czyli 25 listopada świętuje się co roku bardzo hucznie. - Teraz, w dobie pandemii jest to niestety niemożliwe i bywa spokojniej. Sam z reguły spędzam czas na odpoczynku, relaksie, w gronie rodzinnym - mówił pan Sławek. - Co roku z okazji tego święta życzymy sobie samych zielonych świateł.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Jak na wakacje to... koleją - jedziemy na wschód

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 17:30
160 lat temu oddano do użytku drugą linię kolejową wybudowaną na ziemiach polskich. Torami połączono Warszawę z Petersburgiem. Sprawdzamy, jak się podróżowało tą trasą i dlaczego warto wybrać się w podróż Koleją Transsyberyjską. 
rozwiń zwiń