Sky Bridge 721. Najdłuższy wiszący most na świecie znajduje się przy granicy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 15:27
Sky Bridge 721 mieści się na polsko-czeskim pograniczu pod Kłodzkiem, w Masywie Śnieżnika. - Most wisi na stalowych linach i mimo swojej długości jest dość stabilną konstrukcją - ocenia Jakub Juszyński, podróżnik i bloger.  
Sky Bridge 721
Sky Bridge 721 Foto: Shutterstock.com

Za najdłuższy wiszący most na świecie uznawany był dotychczas Baglung Parbat w Nepalu, ale ten rekord został pobity. Sky Bridge 721 jest dłuższy o ponad 150 metrów od nepalskiej budowli. Konstrukcja ma łącznie 721 metrów długości i jest to ścieżka w chmurach, rozpostarta między dwoma szczytami. W najwyższym punkcie turystów od ziemi dzieli ponad 90 metrów. 

Najdłuższy wiszący most na świecie znajduje się na terenie Czech tuż przy polskiej granicy, w dolinie Velká Morava. - Most robi ogromne wrażenie, a jego budowa trwała dwa lata - opowiada Jakub Juszyński, autor bloga podróżniczego Tymrazem.pl. - Podobno podczas budowy konstrukcji największym wyzwaniem był fakt, że nie było na czym się wzorować - to pierwsza tak długa konstrukcja, więc niektóre rozwiązania trzeba było wymyślać od podstaw - opowiadał. 

Jak podkreślał, most jest stabilny, choć podczas spaceru, gdy zaczną się podmuchy wiatru, porusza się on na boki. - Jego podłoga zbudowana jest z metalowej kratownicy, jest przezroczysta, co stanowi dodatkową atrakcję, jednak dla niektórych turystów spojrzenie w dół może być wyzwaniem - podkreślał ekspert. Ruch na moście odbywa się wyłącznie w jednym kierunku. - Wracamy 1,5-kilometrowym szlakiem i możemy podziwiać piękno przyrody - opowiadał Jakub Juszyński. 

Posłuchaj
05:39 czwórka most 1 lipiec 2022 12_22_56.mp3 O konstrukcji Sky Bridge 721 opowiada Jakub Juszyński (Stacja Nauka/Czwórka) 

Most otwarty został dla zwiedzających w piątek, 13 maja 2022, a wstęp na niego nie jest bezpłatny. - Wejście kosztuje równowartość ok. 60 złotych - opowiadał gość Czwórki. W okolicach mamy kolejkę górską, restaurację. - Na samym szczycie jest siatka, na której możemy stanąć i spojrzeć w dół, to dodatkowa dawka adrenaliny - podkreślał Jakub Juszyński. - W okolicach znajdują się m.in. sanktuarium, muzeum wojskowe czy muzeum celnictwa. W tym regionie są też przeróżne pałace, zamki, zabytki, zdecydowanie jest tam co robić - opowiadał. 

Widok na Sky Bridge 721 z bliska/fot. Shutterstock.com Widok na Sky Bridge 721 z bliska/fot. Shutterstock.com

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 01.07.2021

Godzina emisji: 12.25

kd

Czytaj także

Starachowice - miasto z gwiazdą, Starzechem albo szlachtą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:37
Starachowice słusznie kojarzą nam się z przemysłem. Niezwykle ciekawa jest nazwa tego miasta, której legenda wiąże się ze Starzechem, dawnym założycielem kuźnicy. Prawda jest nieco inna, ale przemysł też jest w niej obecny. 
rozwiń zwiń