Do miasta na weekend. Czemu wybrać Bydgoszcz i Białystok?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 11:47
W wolne weekendy odwiedzamy przeróżne miasta. Warszawa, Gdańsk czy Kraków to te, które zwiedzamy najchętniej. Katarzyna Węgrzyn udowadnia jednak, że Bydgoszcz, Lublin czy Białystok również mają czym zachwycić turystów. 
Białystok
BiałystokFoto: Peter Brewer/Shutterstock

Tuż przed majówką ukazała się najnowsza książka Katarzyny Węgrzyn "Gdzie w Polsce do miasta". Autorka przewodnika "Gdzie w Polsce na weekend" przekonuje, że nie musimy wciąż zwiedzać największych polskich miast, bo i te trochę mniejsze, zapomniane oferują nam wiele atrakcji. W swoim przewodniku opisuje nietuzinkowe muzea, parki, punkty widokowe i atrakcje, które warto zobaczyć.

Pierwszy rozdział książki jest poświęcony Białemustokowi, co wynika z alfabetycznego układu książki, ale to miasto w zestawieniu może dla wielu być zaskoczeniem, gdyż nie jest oczywistym kierunkiem turystycznym. - Wydaje mi się, że wschód Polski bardzo dużo zyskał w trakcie pandemii. Ludzie uciekali w kierunku przyrody, a wokół Białegostoku jest co zwiedzać - mówi Katarzyna Węgrzyn. - Samo miasto turystycznie jest pomijane, myślę jednak, że to kwestia słabej promocji, bo jest tam co robić. Sama byłam zdziwiona, że jest tam mnóstwo małych, kameralnych muzeów, w tym nowe Muzeum Pamięci Sybiru, które wysuwa się śmiało do TOP muzeów w Polsce - dodaje. 

Gość Czwórki zdradza, że Białystok możemy przejść od granicy do granicy, poruszając się jedynie po terenach zielonych. - To jedyne takie miasto w Polsce. Ta przyroda jest tam mocno widoczna - podkreśla. - Dodatkowo nie każdy z nas ma świadomość polskiej egzotyki religijnej. W Białymstoku możemy ją podziwiać. Mieści się tam m.in. największa cerkiew w naszym kraju - dodaje.

Kolejnym miastem, którym zachwyca się Katarzyna Węgrzyn, a nie ma ono najlepszej prasy, jest Bydgoszcz. - Każdy, kto był w Bydgoszczy jeszcze kilka lat temu, ma złe wspomnienia, bo to miasto było po prostu brzydkie - przyznaje. - Jednak w ostatnich latach przeszło dużą rewitalizację. Tereny, które wcześniej były kompletnie niedostępne dla turystów, zostały całkowicie zmienione. Mamy świetną Wyspę Młyńską, otoczoną muzeami, jest to teren rekreacyjny, gdzie odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych, jakieś eventy. Gdy wrzucałam zdjęcia na moje social media, to wiele osób myślało, że jestem we Wrocławiu, co chyba można uznać za komplement - dodaje. 

Autorka przewodnika zwraca też uwagę na ciekawe bydgoskie muzea, m.in. Muzeum Mydła i Brudu, ale też na bydgoską gwarę.


Posłuchaj
09:54 czwórka pierwsze słyszę 02.05.2022.mp3 O polskich miastach wartych odwiedzenia opowiada Katarzyna Węgrzyn, autorka książki "Gdzie w Polsce do miasta?" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Podziemia miast

W Bydgoszczy możemy ruszyć na wycieczkę podziemiami miasta, ale nie jest to jedyne miasto, które zaskakuje nas taką ofertą. - Dziś niemal w każdym mieście odnajdujemy podziemia udostępnione do zwiedzania. W wielu miastach są bardzo ciekawe. Trudno wybrać najfajniejsze z nich, przez wieki pełniły przeróżne funkcje - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Bardzo lubię trasę podziemną w Lublinie, gdzie możemy w różnych pomieszczeniach poznać całą historię miasta, tego jak miasto zostało stworzone, jak uległo zniszczeniu i jak zostało odbudowane - dodaje. 

Niezwykle ciekawe są podziemia krakowskie. Czwórkowy gość ocenia, że są atrakcją numer jeden w mieście Kraka. - To oddział muzeum, który znajduje się pod Sukiennicami. Jeśli ktoś dawno nie był w Krakowie, to może być miło zaskoczony - opowiada. - Podziemia prezentują Kraków jako centrum handlowe słowiańskiej Europy, a nas przenoszą w czasie o 10 wieków - dodaje. 

Zupełnie inną podziemną ofertę ma Szczecin. - On też jest w moim TOP-ie. Tam mamy największy schron cywilny, możemy zobaczyć, jak to wszystko w czasie zimnej wojny było zaplanowane - zdradza gość Czwórki. - Dziś prezentowa jest tam wystawa o zimnej wojnie i życiu w PRL-u - dodaje.

Czytaj więcej: Podróże z Czwórką >>>

Szczególną uwagę Kamila Jasieńskiego w książce Katarzyny Węgrzyn przykuł Lublin i możliwość zwiedzania lokalnej rozgłośni Polskiego Radia. - Dla mnie, osoby niezwiązanej z radiem, była to bardzo ciekawa wyprawa - przyznaje autorka. - Oglądałam studia, salę koncertową, poznałam historię rozgłośni, która bardzo się łączy z historią samego miasta - dodaje. 

Katarzyna Węgrzyn pochyla się też nad dziejami i atrakcjami Gdańska, swojego rodzinnego miasta. Zauważa jego wyjątkowość, na którą składają się wielokulturowa historia, dzieje handlu, architektura "ściągnięta" z Niderlandów, nadmorska lokalizacja czy turystyka. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Węgrzyn (autorka przewodnika "Gdzie w Polsce do miasta?")

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Megality i kamienne kręgi. Gdzie leży polskie Stonehenge?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 09:00
Marzenie o wędrówkach śladami starożytności można zrealizować także w naszym kraju. Wystarczy wybrać się na Pomorze - o czym przekonuje Bogusław Cyrny, dyrektor szkoły podstawowej w Łupawie oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stones On Travel - pieszo poboczami Ameryk

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 13:00
Arek Winiatorski wyruszył pieszo z Panamy na północ, po drodze - w Meksyku - spotkał Olę Synowiec i namówił ją na wspólny marsz, przez Ameryki. Za Arkiem - 12 tys. km, za Olą - 7. Teraz, krok po kroku, zbliża się premiera ich książki "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady". 
rozwiń zwiń