Na Grzybowskiej nigdy grzybów nie było

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:20
Ulica Grzybowska w Warszawie dziś kojarzy się z biurowcami, wieżowcami, nowoczesną stolicą. Jednak nie zawsze tak było. Choć nazwa ulicy i placu sugeruje wyprawy na grzybobranie, to nikt tam nigdy grzybów nie zbierał.
Plac Grzybowski w Warszawie
Plac Grzybowski w WarszawieFoto: Paweł Horazy/Shutterstock.com
Łódź ulica Piotrkowska 1200.jpg
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"? 

Ulica Grzybowska ma swój początek przy placu Grzybowskim. Są tu wieżowce, bloki osiedla Za Żelazną Bramą, kamienice, niektóre odrestaurowane, inne nie, jest kościół katolicki św. Trójcy, w oddali widać Pałac Kultury i Nauki. - Historia zasiedlania tego obszaru zaczyna się około 500 lat temu. Ten obszar zmieniał się bardzo, były różne koncepcje na jego zagospodarowanie - mówi pasjonat historii Warszawy i urbanistyki Tomek Rychlewski.


Posłuchaj
04:20 czwórka stacja nauka 04.11.2021.mp3 Skąd się wzięła nazwa Grzybów i ulicy Grzybowskiej w Warszawie? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Plac Grzybowski ma kształt trójkątny. Kiedyś był to rynek miejscowości, która nazywana była jurydyką. Tych jurydyk, czyli małych wiosek podmiejskich pod Warszawą, było sporo, w samej stolicy ponad 20, a jedną z nich był Grzybów - opowiada rozmówca Oliwii Krettek.

Historia nazwy tej jurydyki jest prosta. Pochodzi od nazwiska Jana Grzybowskiego, który tę ziemię dostał od króla w XVI wieku i założył na niej jurydykę. - Jurydyka była wytyczona trzema drogami. Stąd ten wspomniany kształt rynku, tworzyły go trzy trakty wiodące w trzy różne strony - mówi Tomek Rychlewski. - Rynek pełnił głównie funkcje handlowe, sprzedawano tu zboże, znajdował się tu kompleks browarnictwa.

Posłuchaj także:

Kiedyś w miejscu, gdzie teraz widzimy bloki, stały kamienice, a w ich witrynach znajdowały się liczne żydowskie kramiki - handlowe i rzemieślnicze.

Dziś plac Grzybowski jest pusty. Dawniej stały na nim drewniane parterowe domy i ratusz, a także pałace, które powstały po utworzeniu jurydyki.

Ostatnie lata to ciągłe zmiany na placu Grzybowskim - remonty kamienic, ale i samego placu. Swe miejsce znalazła tu też instalacja artystyczna Joanny Rajkowskiej "Dotleniacz". Dziś tę przestrzeń czekają kolejne zmiany.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 04.11.2021

Godzina emisji: 12.22

pj


Czytaj także

Ulica Posag 7 Panien w Warszawie. Co za historia!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:00
Z ulicą Posag 7 Panien wiąże się niezwykła historia, sprawdzamy kim były tajemnicze panny i co stało się z ich posagiem. Jak łączy się z nazwą dzielnicy Ursusem i co z tym miejscem ma wspólnego Henryk Sienkiewicz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaułek Prosowy. Ulica, która powstała z przejęzyczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:20
- Zaułek jest trochę na uboczu głównych szlaków handlowych i jak donoszą archiwalne źródła, w Zaułku Prosowym nigdy nie było spichlerzy i nie handlowano tam zbożem - mówi Paweł Bukowski, przewodnik miejski po Toruniu.
rozwiń zwiń