Studenckie notatki. Zapamiętaj więcej, robiąc je odręcznie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 14:01
Dziś nikogo nie dziwią już laptopy na studenckich pulpitach podczas wykładów. Coraz więcej studentów używa ich do notowania, jednak to ręczne notatki mają nad nimi dużą przewagę. 
Odręczne notatki sprawiają, że więcej zapamiętujemy
Odręczne notatki sprawiają, że więcej zapamiętujemyFoto: Dragon Images/shutterstock.com/cc

Jeszcze całkiem niedawno komputery na salach wykładowych powodowały zdziwienie, a nawet gniew profesorów. Dziś już nikogo nie zaskakują. Laptopy coraz częściej zastępują długopisy i zeszyty. Jednak robione w nich notatki różnią się od tych wykonanych tradycyjną metodą

Robienie cyfrowych notatek pomaga w organizacji pracy, ogranicza zużycie papieru, ale wcale nie sprawia, że lepiej zapamiętujemy nasze zapiski.

- Gdy piszemy na laptopie i używamy klawiatury, jesteśmy w stanie zapisać o wiele więcej, a kiedy piszemy ręcznie wszystko jest bardzo selektywne - mówi Kasia Krogulec, prowadząca stronę na temat notowania wizualnego i porad, jak się uczyć. - Gdy słuchamy wykładowcy i piszemy ręcznie, jesteśmy w stanie zapisać tylko te najważniejsze rzeczy. Minusem takich notatek jest to, że tekst będzie okrojony i nie wszystko uda nam się zapisać - dodaje. 

Komputerowe notatki przypominają w swej formie stenogram. Piszemy raczej nie analizując słuchanych zdań, zupełnie inaczej jest, gdy piszemy odręcznie. O wyższości takich notatek możemy się przekonać podczas powtórek materiału. Notatki odręczne zapamiętujemy lepiej, co z pewnością stanowi o ich dużej przewadze. 

Laptop kusi internetem

Jak się okazuje, problemem jest też to, co robimy poza notowaniem. Mimo że słuchając wykładu, piszemy na laptopie, to mając przed sobą monitor, łatwo ulegamy pokusie zajrzenia do internetu. Niedawno udowodniono, że studenci z laptopami przez 40 procent wykładu zajmują się na komputerze wszystkim innym niż zapisywaniem. 


Posłuchaj
04:04 czwórka stacja nauka 05.09.2022.mp3 Notatki komputerowe kontra notatki odręczne. Które z nich sprawiają, że skuteczniej się uczymy? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Kasia Krogulec przytacza słowa naukowca zajmującego się skutecznym uczeniem się, który mówi, że jeśli angażujemy swój umysł i ciało w daną czynność, w przypadku notowania jest to ręka, to nasz umysł jest zajęty i ciało też. Nie myślimy wtedy o tym, by zaglądać do internetu. Jesteśmy totalnie pochłonięci daną czynnością. 

Zdarzają się studenci, którzy podczas wykładów nie robią notatek ani przy użyciu laptopa, ani odręcznych. Badania wykazują, że w takiej sytuacji są oni w stanie zapamiętać jedynie 10 procent treści przekazywanej przez wykładowcę. 

Czar map myśli i notatek wizualnych

Nasza szansa na dłuższe kojarzenie faktów rośnie wraz z angażowaniem kolejnych obszarów.
Dlatego do notatek dobrze jest wykorzystać np. mapę myśli, pomocnicze strzałki czy rysunki. 

- Pomocne mogą być notatki wizualne: polegają one na tym, że piszemy sobie hasła albo terminy własnymi słowami - to jest w nich ważne. Musimy wszystko upraszczać. Do notatek rysujemy małe ikonki, rysunek, który nam przypomina o tym, co zanotowaliśmy - mówi rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Takie notatki powinny zajmować dużą przestrzeń. Warto do tego mieć ryzę papieru. Nie zrażać się tym, że notatki zajmują nam dużo miejsca. Takie zapiski mogą nam się przydać też w przyszłości, gdy zajmiemy się szerzej danym tematem czy będziemy pracować w danej dziedzinie - dodaje. 

Sprawdź także:

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Kalifornijskiego zauważyli, że są dwie teorie dotyczące notowania ręcznego. Zgodnie z hipotezą kodowania, gdy robimy notatki, przetwarzanie informacji poprawia uczenie się i zapamiętywanie. Hipoteza zewnętrznego przechowywania dowodzi zaś, że uczymy się także, gdy czytamy nasze stare notatki, a nawet odręczne notatki innych osób.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 05.09.2022

Godzina emisji: 12.39

pj

Czytaj także

E-learning. Studia bez ruszania się z domu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:04
Niedawno na polskim rynku edukacyjnym pojawiła się możliwość studiowania w trybie zdalnym jako alternatywna na dziennego i zaocznego toku studiów. Czy rzeczywiście możemy zdobyć dyplom on-line? Sprawdza Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Druk 3D. Jak stworzyć w domu nowy świat?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 11:00
Kiedy się pojawił, fani nowych technologi aż wstrzymali oddech. Minęło kilka lat i dziś druk 3D jest prawie wszędzie - w medycynie, architekturze, inżynierii, prototypowaniu i życiu codziennym. 
rozwiń zwiń