Muchołówka, rosiczka. Sekrety miłośników mięsnych przekąsek

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 16:32
Te rośliny nie są pokojowo nastawione do świata. Są brutalne i dosłownie łakną krwi. - Można powiedzieć, że stworzone są do tego, by zabijać, ale to właśnie dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom mogą rosnąć, kwitnąć, owocować i rozmnażać się - mówił Piotr Dobrzyński z Ogrodu Botanicznego UW. 
Muchołówka to jedna z mięsożernych roślin. Jej kwiaty to śmiertelne pułapki dla owadów
Muchołówka to jedna z mięsożernych roślin. Jej kwiaty to śmiertelne pułapki dla owadówFoto: Pixabay.com/Public Domain

Muchołówka, czy rosiczka znane są z polowania na owady, co czyni je wyjątkowymi w świecie flory. - Można je nazywać zarówno mięsożernymi, jak i owadożernymi w zależności od tego, na co poluje dana roślina. Oczywiście te najmniejsze nie będą zabijać myszy czy nornic, ale większość jest zdolna do łapania owadów, jak muchy, pszczoły, osy, a nawet szerszenie - podkreślał Piotr Dobrzyński, kurator kolekcji roślin szklarniowych w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jak tłumaczył ekspert, rośliny te spożywają mięso, ponieważ potrzebują białka. - Występują w środowisku kwaśnym, w którym mają ograniczoną mozliwość pobierania azotu, a ten jest niezbędny do wzrostu roślin - mówił Piotr Dobrzyński. - Występują m.in. na bagnach, czyli na glebach i w powietrzu o dużej wilgotności. 

Rośliny owadożerne polują, wykorzystując całe misternie zaplanowane strategie działania. - Muchołówki wabią swoje owady, wykorzystując w tym celu kolory, najczęściej czerwień, która owadom kojarzy się z mięsem i krwią. Rosiczka zaś na liściach ma drobne kropelki przypominające rosę. Owady przyklejają się do nich i wpadają w pułapkę - mówił ekspert. - Wiele dzbaneczników ma taką strategię, że brzeg ich dzbanów jest śliski. Owad, zlizując tę substancję, wpada do środka i nie ma szans, by się wydostać - wyliczał ekspert. 

Posłuchaj
05:02 _PR4_AAC 2022_10_19-12-46-02.mp3 Jak działają rośliny owadożerne - mówi Piotr Dobrzyński (Stacja Nauka/Czwórka) 

- Jeśli soki trawienne tych roślin wylejemy na naszą, ludzką skórę, na przykład dłoni, nie zostanie ona strawiona - tłumaczył Piotr Dobrzyński. Jak podkreślał, człowiek może "bezkarnie" włożyć palec do kwiatka, choć oczywiście nie jest to zalecane.

- Muchołówki mają po trzy włoski czuciowe na każdej łapce. By łapka się zamknęła, trzeba podrażnić przynajmniej dwa z nich. Tak złapany owad jest trawiony, zostaje po nim wyłącznie pancerzyk chitynowy. Przychodzi deszcz, zmywa pozostałości owadów z łapki i wówczas jest ona w stanie złapać kolejną ofiarę - mówił Piotr Dobrzyński. - Rzadko zdarza się, by udało jej się to zrobić po raz trzeci, bo włoski czuciowe są już osłabione i ich działanie będzie mniej skuteczne - podkreślał ekspert. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 12.20

kor

Czytaj także

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad mechaniką kwantową

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 12:37
Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger - to trzej naukowcy, którzy otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla. Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła ich za eksperymenty ze splątanymi fotonami naruszające nierówności Bella i za pionierską informatykę kwantową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń