Ciemności najbardziej boi się... mózg

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 16:30
- Strach przed ciemnością odziedziczyliśmy po przodkach, na których w nocy czyhały różne niebezpieczeństwa - tłumaczy Piotr Józef Janosz, przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego przy klinice neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Nyktofobia to termin powstały z połączenia dwóch greckich słów: nyktos (noc) oraz phobos (strach)
Nyktofobia to termin powstały z połączenia dwóch greckich słów: nyktos (noc) oraz phobos (strach)Foto: shutterstock/Ground Picture

Ciało, które buzuje emocjami

Dziś, kiedy nie musimy już bać się drapieżników, część z nas i tak boi się zapadającego mroku. Okazuje się, że największym przeciwnikiem ciemności jest nasz mózg. - Istnieje struktura w naszym mózgu, która nazywa się "ciało migdałowate". Jest ona odpowiedzialna za procesy emocjonalne, zwłaszcza te prymitywne, i w połączeniu z hipokampem odpowiada za pamięć emocjonalną - wyjaśnia ekspert. - Jak wykazały badania, ciała migdałowate pod wpływem światła są hamowane, natomiast ciemność pobudza je do działania. Dlatego odczuwamy większy niepokój, kiedy robi się ciemno.

Potwory, które kryją się pod łóżkiem

Najbardziej narażone na strach przed ciemnością są dzieci. U dorosłych ten lęk zanika. - Dzieci mają niedojrzały układ nerwowy i silniej odczuwają prymitywny lęk. Wraz z wiekiem, kiedy dzieci są bardziej eksponowane na ciemność, w której nie dzieje się nic złego, zachodzi proces habituacji. Dlatego strach przed "potworami, które kryją się pod łóżkiem" w pewnym momencie zostaje ujarzmiony - dodaje rozmówca Marty Zinkiewicz.

Nyktofobia - co to jest?

Czasem jednak strach pozostaje, a nawet przeradza się w paniczny lęk przed ciemnością, który realnie wpływa na wybory podejmowane przez cierpiącego na tę przypadłość. Nyktofobia - bo tak nazywa się to zjawisko - ogranicza komfort normalnego funkcjonowania i powoduje m.in. zaburzenia snu czy niezdolność do opuszczania domu po zmroku.

Sprawdź także:

- U niektórych osób ciała migdałowate mają większy próg pobudliwości i gorzej reagują na proces habituacji, co może wynikać z czynników genetycznych. Generalnie jednak cały gatunek ludzki może być narażony na ten rodzaj strachu - podsumowuje Piotr Józef Janosz.

Posłuchaj
04:18 CZWÓRKA Stacja Nauka - ciemnosc 13.12.2022.mp3 Strach przed ciemnością - jak sobie z nim radzić? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 12.45

kul/kor

Czytaj także

Łzy - co się dzieje, gdy płaczemy?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 21:45
Płacz towarzyszy nam w różnych życiowych sytuacjach. To on był z nami od pierwszego oddechu i towarzyszy nam przez całe życie. Płaczemy nie tylko, gdy jesteśmy smutni lub źli, łzy pojawiają się również w momentach wzruszenia i szczęścia. Sprawdzamy, jakie procesy zachodzą w organizmie, gdy płaczemy.
rozwiń zwiń