Lisia nora - zimowisko dla komarów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 15:00
W zimie komary śpią. W lekką drzemkę zapadają już w listopadzie, a na miejsce do spania wybierają lisie nory. To nieoczywiste lokum odkryli niedawno naukowcy z Poznania.
Wiadomo było od dawna, że komary usiłują zimować w budowlach ludzkich - opowiada prof. Łukasz Myczko. - Nam udało się udowodnić, że zimują też w norach średnich drapieżników.
Wiadomo było od dawna, że komary usiłują zimować w budowlach ludzkich - opowiada prof. Łukasz Myczko. - Nam udało się udowodnić, że zimują też w norach średnich drapieżników.Foto: Shutterstock

- Odpowiedź na pytanie "gdzie komary zimują" w dużej mierze zależy od gatunków komarów - tłumaczy prof. Łukasz Myczko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Ich jest całkiem sporo, mają różne upodobania i różne cykle roczne. Te, którymi zajmowali się poznańscy badacze, znalazły sobie nocleg w nietypowym lokum. - Wiadomo było od dawna, że komary usiłują zimować w budowlach ludzkich - w miejscach wilgotnych, na przykład w piwnicach - opowiada gość Czwórki. - Natomiast nam udało się pokazać, że bardzo ważnym miejscem zimowania są dla nich nory średnich drapieżników, takich jak lisy i borsuki.

Okazuje się, że niepożądanych mieszkańców jest tam więcej. W opuszczonych norach odkryto kilkadziesiąt innych gatunków. - Byliśmy zaskoczeni tak dużą bioróżnorodnością - przyznaje rozmówca Szymona Majchrzaka. - Oprócz jednego gatunku komara, znaleźliśmy 90 innych bezkręgowców. To bardzo dużo, zwłaszcza, że przebadaliśmy tyko 10 nor.  Ale z naszych analiz wynika, że to nie wszystko. Zagadek skrywanych przez nory jest jeszcze przynajmniej kilka. Naukowcy chcą m.in. sprawdzić, czy i jak w zimujących owadach mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka patogeny. - Problemy z wirusami takimi jak wirus zachodniego Nilu nie mamy, jednak tego typu przypadki w Europie już się pojawiają. Dlatego chcemy sprawdzić, czy takie patogeny nie występują już w Polsce - wyjaśnia prof. Łukasz Myczko. - Wiemy, że w czasach historycznych były na terenie naszego kraju poważne choroby przenoszone przez komary, natomiast aktualnie nie trzeba się przejmować takim ukąszeniem - podkreśla naukowiec.

Sprawdź też:

Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych przez tzw. wektory (m.in. komary, kleszcze i zwierzęta). Ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.   

Posłuchaj
03:02 CZWÓRKA Stacja Nauka - komary 25.01.2023.mp3 Co robią komary w lisich norach? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowałSzymon Majchrzak

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Biometria trafia pod strzechy. Szybki rozwój metod bezpiecznej identyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 15:26
W ostatnim czasie obserwujemy coraz dynamiczniejszy rozwój algorytmów biometrycznych. Możemy rzec, że biometria trafiła wręcz pod strzechy - skanery odcisków palców, detektory głosu czy programy uczące się rozpoznawać twarz są już naszą codziennością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koszulka do ładowania telefonu. Ekologiczna i ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 15:26
Czasy, kiedy baterie do telefonów wytrzymywały kilka dni, minęły bezpowrotnie. Dziś korzystamy z tylu aplikacji, że średnio telefon ładujemy raz dziennie. Problem zaczyna się, kiedy nie mamy gdzie tego zrobić, bo cały dzień jesteśmy w biegu.  
rozwiń zwiń