Po co są komary?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 18:40
 Rozpoczął się wyjątkowo intensywny sezon na komary, więc pojawia się w nas irytacja i pytanie - po co nam właściwie komary w ekosystemie? Co stałoby się, gdyby naprawdę ich zabrakło? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay

Shutterstock wakacje Polska morze 1200.jpg
Jod - czy naprawdę jest nam niezbędny?

Czy ugryzienie może być niebezpieczne?

Sto dziesięć bilionów - szacuje się, że właśnie tyle komarów żyje aktualnie na świecie. W wielu rankingach komary klasyfikowane są jako jedne z najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata. Żywią się krwią, są bardzo liczne, żyją blisko skupisk ludzkich, ale czy rzeczywiście są niebezpieczne?


Posłuchaj
03:19 _PR4_AAC 2020_07_14-12-47-06.mp3 Co stałoby się, gdyby komary przestały istnieć? (Stacja nauka/Czwórka)

 

Uważajmy na kleszcze i meszki

Osobników, które przenoszą choroby w rzeczywistości jest niewiele. Bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia są kleszcze, czy meszki. Jednorazowe ugryzienie tych drugich nie stanowi zagrożenia. Jeśli jednak takich ugryzień będzie kilkadziesiąt insekty mogą wprowadzić do naszego organizmu niebezpieczną toksynę. Dla komarów nie jesteśmy też jedynym źródłem pożywienia. Pobierają krew także od innych ssaków.

shutterstock_wieloryb 1200.jpg
Dlaczego wieloryby śpiewają?

Jaką rolę pełnią w przyrodzie?

Komary stanowią pokarm dla innych zwierząt. Gdybyśmy spróbowali wyeliminować ten gatunek, sprawilibyśmy, że wiele innych nie miałoby co jeść. Komarami żywią się pająki i płazy, larwami komarów wiele gatunków ryb. Są także częścią wielu układów ekologicznych. - Kiedy natura stwierdzi, że któryś z gatunków jest jej zbędny, sama sobie z nim poradzi. Nie potrzeba tutaj ludzkiej ingerencji - komentował Łukasz Siedlecki, opiekun zwierząt z warszawskiego ogrodu zoologicznego. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 14.06.2020

Godzina emisji: 12.40

acCzytaj także

Sterowane karaluchy z kamerą i plecakiem. Jak mogą pomóc ludziom?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 21:01
Karaluchy nie cieszą się dobrą sławą. Kojarzą się z brudem i zarazkami. Ostatnio zrobiło się o nich głośno w branży technologicznej za sprawą naukowców, którzy postanowili zamienić je w... roboty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośliny mięsożerne. Wszystko po to, żeby przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 14:35
W okresie kwarantanny wiele osób zajęło się roślinami i domowym ogrodnictwem. Pewnie jednak niewiele osób przygarnęłoby roślinę mięsożerną. Skąd właściwie wziął się taki sposób odżywiania wśród roślin? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jod - czy naprawdę jest nam niezbędny?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 14:20
Po odżywczą dawkę jodu warto wybrać się zwłaszcza nad polskie morze. I lepiej zrobić to zimą, niż latem. 
rozwiń zwiń