Nowoczesna edukacja? Studenci i wirtualna rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 11:15
Program Innowacyjnej Edukacji powstał na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W nauce studentów pierwszych lat pomagają nowoczesne technologie, dzięki którym mogą ćwiczyć na wirtualnych pacjentach.
Nowoczesne technologie coraz częściej są wykorzystywane w kształceniu studentów
Nowoczesne technologie coraz częściej są wykorzystywane w kształceniu studentów Foto: shutterstock/Robert Kneschke

W Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu utworzono Pracownię Innowacyjnej Edukacji. Nowoczesna technologia umożliwia naukę udzielania pomocy bez konieczności kontaktu z żywym człowiekiem, a studenci mają do dyspozycji czternaście stanowisk do medycznej symulacji komputerowej.


Zajęcia w wirtualnej rzeczywistości

- Dzięki wirtualnej rzeczywistości studenci i instruktor mogą wejść do wirtualnego ambulansu czy na salę operacyjną. Jednocześnie do takiego świata może wejść duży zespół liczący nawet sześć osób - mówi Paweł Gawłowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Student ma założone gogle do wirtualnej rzeczywistości, w rękach trzyma specjalne kontrolery, dzięki czemu widzi swoje dłonie.

Przyszli medycy nie przemieszczają się po sali fizycznie, ale za pomocą joysticka. Mogą stanąć obok pacjenta i każdy z nich ma dostęp do poszkodowanego. - Wszyscy są w jednym świecie i co najważniejsze mogą widzieć, co robi druga osoba - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Mogą się również ze sobą komunikować ponieważ gogle mają wbudowane słuchawki i mikrofon.


Nauka na wirtualnym pacjencie 

Studenci mogą wykonywać czynności medyczne, uciskać klatkę piersiową, założyć wenflon, podłączać kroplówkę, a także regulować szybkość jej przepływu. - Mogą zaświecić latarką wirtualnemu pacjentowi w oczy i zarejestrować reakcję źrenic, które się zwężają lub rozszerzają - wyjaśnia Paweł Gawłowski. - Studenci mogą także obserwować przy wentylacji workiem samorozprężalnym z tlenem, czy klatka piersiowa pacjenta się unosi. Mogą też słyszeć czy i jak pacjent oddycha.

Jak zapewnia instruktor, jest to odzwierciedlenie w wirtualnym świecie tego, co się może wydarzyć w realnej sytuacji. - To jest bardzo dobre i realistyczne narzędzie - zauważa.

Źr. Facebook/Centrum Symulacji Medycznej - Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu


Nowoczesne metody doceniane

Sami studenci są otwarci i chwalą innowacyjne metody nauki. Wysoko oceniają przydatność wirtualnej rzeczywistości w zdobywaniu doświadczenia. - Aktualnie mamy zajęcia z medycyny katastrof i jest to dla mnie bardzo rozwijające - mówi Gabriel Łowicki, student II roku ratownictwa medycznego. - W wirtualny sposób mogę mieć dostęp do wielu pacjentów. Mogę ich badać i widzieć w jakim są stanie. Łatwiej mi się tego nauczyć, niż tradycyjnymi metodami z książek. Ta metoda też ułatwia przypisanie właściwego koloru w segregacji osób poszkodowanych - dodaje.


Posłuchaj
03:45 Czwórka/Pierwsze słyszę - wirtualni pacjenci 18.10.2022.mp3 Nowoczesna technologia pomaga w edukacji studentom Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu/ (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Zobacz także: 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 7.16

aw

Czytaj także

Ranking uczelni świata. Harvard na prowadzeniu, UJ najlepszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:43
Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University - to pierwsza trójka najlepszych uczelni świata w rankingu The Center for World University Rankings. Goni je University of Cambridge, ale w statystykach nie brakuje też polskich szkół wyższych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kredyt na studia medyczne. Jak go otrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 19:54
Pod koniec lipca wystartował kredyt na studia medyczne w Polsce. To szansa dla tych, którzy nie dostali się na studia stacjonarne, ale już na niestacjonarne, które są płatne - tak. Dzięki stypendium można opłacić cały okres studiów, które do najtańszych nie należą. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o kredyt, i jak wyglądają studia medyczne w Polsce.
rozwiń zwiń