Morsowanie. Dlaczego uczestnicy zimowych kąpieli nie zanurzają rąk?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 18:14
- Jeśli w czasie morsowania zanurzymy dłonie pod wodę, poziom wyziębienia naszego ciała bardzo szybko wzrośnie - mówił Igor Janik, dwukrotny olimpijczyk, mistrz Polski w rzucie oszczepem, a obecnie trener personalny i twórca grupy morsów w Trójmieście. 
Morsując, dłonie warto trzymać nad powierzchnią wody
Morsując, dłonie warto trzymać nad powierzchnią wodyFoto: Inga Gedrovicha/Shutterstock

Morsowanie to aktywność, polegająca na krótkotrwałym zanurzeniu się w wodzie - na przykład jeziorze czy rzece - która ma temperaturę poniżej 5 stopni Celsjusza. Kąpiele doświadczonych morsów trwają nawet do pięciu minut. Jeśli robimy to po raz pierwszy, należy skrócić ten czas, a potem stopniowo go wydłużać.

- Przyjmuję układ dwóch wejść po 2,5 - 3 minuty. Między kąpielami wychodzimy i biegamy po plaży. Osoby bardziej zaawansowane nie wychodzą z wody - mówił Igor Janik w rozmowie z Czwórką. 

Najczęściej, morsując, trzymamy ręce uniesione nad wodę. Zanurzenie ich przyspieszy wychłodzenie naszego ciała. Na początkowych etapach morsowania warto też nabyć specjalne rękawiczki, skarpetki oraz buty neoprenowe, które pozwolą nam wytrzymać w lodowatej wodzie nieco dłużej. 

Sprawdź także:

Morsowanie to duże wyzwanie, jednak ci, którzy zdecydują się je podjąć, mogą zdaniem eksperta liczyć na wdzięczność swojego organizmu. - Poprawia się jakość skóry, jest ona bardziej gładka i napięta. Mamy skok endorfin, czyli dużo pozytywnej energii. Morsowanie regeneruje i "resetuje" też głowę - mówił Igor Janik. Zanim wejdziemy do wody, warto jednak zasięgnąć porady lekarza. - Morsujemy wszędzie tam, gdzie są naturalne bądź sztuczne zbiorniki wodne. Można to robić nawet we własnej wannie, zanurzając się w kąpieli z lodem.

Posłuchaj
04:20 _PR4_AAC 2023_02_06-12-41-17.mp3 Dlaczego warto morsować, nie zanurzając rąk? (Czwórka/Stacja Nauka) 

Historia morsowania sięga starożytności. Pierwsze wzmianki o tej aktywności pojawiły się już w Rzymie i wiązały się z kulturą łaźni miejskich. Ale tak naprawdę stało się popularne dopiero w XVII i XVIII stuleciu wraz z pojawieniem się hydroterapii. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 06.02.2023

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na czym polega krionika?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 16:56
- To technika głębokiego zamrażania ciał ludzi i zwierząt w ciekłym azocie. Ochładzamy je do temperatury -196 stopni Celsjusza - tłumaczyła dr Katarzyna Nowaczyk-Basińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń