"Nie to niebo". Wystawa jak laboratorium NASA

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:00
Studentka astronomii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest autorką wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. - Zamieniłam salę wystawienniczą w laboratorium, które przypomina jednostkę NASA - opowiada Justyna Olszewska. 
Zaledwie 100 km ponad powierzchnią Ziemi przebiega umowna granica między ziemską atmosferą aprzestrzenią kosmiczną, której obszar wykracza daleko poza naszą wyobraźnię. (zdj. ilustracyjne)
Zaledwie 100 km ponad powierzchnią Ziemi przebiega umowna granica między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną, której obszar wykracza daleko poza naszą wyobraźnię. (zdj. ilustracyjne)Foto: AstroStar/Shutterstock

Jak daleko leży Poznań od kosmosu?

Pewnego dnia poznański astronom dr Władysław Naskręcki postanowił sfotografować kilka obiektów na nocnym niebie. Zrobił zdjęcia teleskopem i okazało się, że popełnił błąd, bo na kliszy uwiecznił zupełnie inne gwiazdy, niż powinny się na niej znaleźć. Fotografia została opisana jako "Nie to niebo". Kilkadziesiąt lat później to hasło stało się nazwą wystawy, którą można oglądać w CK Zamek w Poznaniu. - Celem ekspozycji było pokazanie wielkopolskich instytucji, które zajmują się tematami kosmicznymi - wyjaśnia jej autorka. - Na każdym ze stanowisk pokazaliśmy m.in. to, jak blisko Centrum Kultury znajdują się te placówki, przeliczając to na czas dotarcia do nich piechotą i na rowerze. 

Morasko, HEXA i inne atrakcje

Astronomia i fenomen rozgwieżdżonego nieba stanowią punkt wyjścia do opowieści przedstawionej na wystawie. - W jednej z gablot znajduje się prawdziwy odłamek Meteorytu Morasko. Wygląda niepozornie, jak odłamek skały, ale kiedy przyjrzymy mu się z bliska, zauważymy nietypowe wzory. Są to tzw. figury Widmanstättena, które powstają wyłącznie w warunkach kosmicznych - opowiada Justyna Olszewska. Zwiedzający mogą też obejrzeć 4-metrową poznańską rakietę HEXA. - Kiedy członkowie Koła Naukowego PUT Rocketlab wnieśli ją do galerii to nawet mnie "opadła szczęka" - przyznaje rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Rakieta potrafi wzbić się na 10 km. I jest to kawał dobrej - konstrukcyjnej i naukowej - roboty. 

Zobacz też:

Zapowiedź wystawy NIE TO NIEBO | Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Gwiazdozbiór w tubie

Punktem kulminacyjnym ekspozycji jest… tuba owinięta folią termiczną. - W środku znajduje się projekt nieba wyświetlany w tubusie sondy Gaia. Sonda na co dzień dostarcza jedne z najważniejszych danych astronomicznych, które dotyczą gwiazd i ich pozycji. Oglądamy projekcję rozgwieżdżonego nieba i autentyczny timelapse z gwiazdozbioru "Łabędzia" - dodaje gość Czwórki. 

Posłuchaj
03:51 CZWÓRKA Stacja Nauka - wystawa 09.08.2023.mp3 "Nie to niebo" - co zobaczymy na wystawie w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowałSzymon Majchrzak

Data emisji: 09.03.2023

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Księżyc - jak wpływa na nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 16:00
I nie chodzi tu o astrologię, tylko o jego rzeczywisty, fizyczny wpływ na nasze życie. W jaki sposób oddziałuje na nas księżyc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latarnik Kosmosu. Dr Kacper Wierzchoś o pracy w NASA

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 20:00
Mówi, że jest "łowcą komet i asteroid". Skutecznym, bo na swoim koncie ma m.in. odkrycie czterech komet oraz ponad pół tysiąca asteroid i planetoid. Dr Kacper Wierzchoś należy do Zespołu Obrony Planetarnej NASA. W nocy siedzi przy teleskopie i wyszukuje obiekty, które mogą zagrażać naszej planecie.
rozwiń zwiń