Małe reaktory pomysłem na zieloną energię? Czym jest SMR?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 13:26
Pierwsze jednostki energii z małej elektrowni jądrowej (SMR) mają popłynąć do mieszkań już za 6 lat. Czym jest ta technologia i czy jest bezpieczna?
Projekt brytyjskiej elektrowni atomowej opartej na reaktor typu SMR
Projekt brytyjskiej elektrowni atomowej opartej na reaktor typu SMRFoto: RR/twitter

Projekty dotyczące budowy małych reaktorów (Small Modular Reactor - SMR) są bardzo obiecujące i zyskują coraz więcej popularności, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Rząd USA finansowo wspiera prace nad SMR, inwestorom pomysł się podoba ze względu na niższe nakłady czy sprawdzone technologie

Bartosz Kulas z koła naukowego fizyków Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- SMR to małe, prefabrykowane i modułowe elektrownie jądrowe - wyjaśnia Bartosz Kulas z Koła Naukowego Fizyków Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Polega to na tym, by tworzyć moduły. Jeśli będzie potrzeba by zwiększyć moc w danej elektrowni, to wystarczy dostawić kolejny moduł - dodaje. 

Międzynarodowa Agencja Atomistyki definiuje, że SMR ma jedną trzecia mocy takiego zwykłego reaktora. Plusem takich małych elektrowni ma być ich szybka budowa. Szacuje się, że mogą one stanąć nawet w dwa lata, to cztery razy szybciej w porównaniu do budowy klasycznej elektrowni. Dodatkowo SMR można postawić wszędzie tam, gdzie prąd jest potrzebny, co pozwala zaoszczędzić na czasie i infrastrukturze jego transmisji. 

- Minusem tego rozwiązania jest to, że nie ma tu tzw. efektu ekonomii skali, czyli przeliczając koszty na moc wyprodukowaną wychodzi drożej - ocenia rozmówca Szymona Majchrzaka. - Za energię z SMR zapłacimy więcej, ale to cena bezpieczeństwa. 


Posłuchaj
03:06 czwórka stacja nauka 13.03.2023.mp3 Czym jest SMR? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W tego typu elektrowniach człowiek ma mieć niewiele do powiedzenia. To zwykle ludzkie błędy prowadzą do katastrof, jak ta w Fukushimie. - Elektrownie SMR mają wymagać mniejszego zaangażowania operatorów, czyli wykluczamy prawie czynnik ludzki - tłumaczy student. - Według zapewnień producentów ma to być w pełni bezpieczne, pod takim względem, że mają się one samowygaszać. W wypadku awarii nie może dość do rozgrzania i stopienia rdzenia, tylko jest tam mechanizm samoregulacji, który wyłącza przebieg reakcji - dodaje. 

Bartosz Kulas podkreśla, że energia jądrowa jest najbezpieczniejsza ze wszystkich innych metod pozyskiwania prądu. - Nie mamy tu emisji smogu, CO2, hałd pyłu, popiołu, który ma w sobie ołów, kadm, uran też, te pierwiastki, w śladowych ilościach się tam znajdują - wyjaśnia.

Bezpieczeństwo SMR potwierdzają certyfikaty, które zostały wydane dla dwóch amerykańskich firm. Jedna z nich zapowiada, że jej pierwsza inwestycja zostanie zakończona do 2029 roku
i powstanie w kanadyjskiej prowincji Ontario. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowałSzymon Majchrzak

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 12.41

pj

Czytaj także

Spod ziemi do gniazdka, czyli skąd się bierze prąd

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 15:04
Prąd możemy uzyskiwać w przeróżny sposób. Pozyskiwać go z wiatru, słońca czy wody. W Polsce najpopularniejsze są elektrownie węglowe - ale droga prądu z elektrowni do naszych kontaktów wcale nie jest prosta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyka podczas lotu skoczka narciarskiego. "W ostatniej fazie następuje przyspieszenie"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 14:22
- Na tor lotu skoczka wpływają trzy czynniki: grawitacja, siła oporu aerodynamicznego, która działa przeciwnie do prędkości, i siła nośna - mówił Tymoteusz Braciszewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń