Dziś Dzień Wierzby - naszego sojusznika w walce z przeziębieniem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 14:05
21 marca to pierwszy dzień wiosny, ale tego dnia swoje święto mają też wierzby. Jest ich w Polsce aż 28 gatunków, a dodatkowo mają zdrowotne właściwości. 
Wierzba
WierzbaFoto: RSOrton Photography/Shutterstock

- Mamy w Polsce 28 gatunków wierzb. Niektóre z nich są duże, ładne, rozłożyste, ale wiele z nich jest krzewami - mówi dr Anna Wierzbica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. - Gdy przed świętami zbieramy bazie do domów, to ucinamy je też z wierzby.

Okazuje się, że wierzby są nie tylko piękne, ale także dzięki nim leczymy przeziębienia. Wierzba po łacinie to salix, co nie bez powodu przywodzi skojarzenia z kwasem acetylosalicylowym. - Jeden z akademików w Oxfordzie miał bardzo silne bóle głowy. Chodził na spacery, ułamywał sobie gałązki wierzby i je żuł. Po jakimś czasie stawały się one gorzkie. Naukowiec zdał sobie sprawę, że te spacery i żucie tych gałązek sprawiają, że głowa przestaje go boleć - opowiada gość Oliwii Krettek. - Wtedy zaczął eksperymentować z wierzbą na swoich znajomych i nie tylko. Podawał im korę wierzbową w herbatce. Okazało się, że to pomaga na bóle. Kolejny naukowiec, Niemiec, dołożył do tego grupę acetylenowa i stworzył aspirynę - dodaje. 

Jak się okazuje, w XX wieku aspiryna była najczęściej przepisywanym i kupowanym lekiem na całym świecie. - Z pewnością i dziś każdy z nas ma ją w swojej apteczce - przypuszcza naukowczyni. - Aspirynę zawdzięczamy właśnie skromnym wierzbom. 


Posłuchaj
05:24 czwórka stacja nauka 21.03.2023.mp3 Jakie właściwości mają wierzby i co nam dają? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Wierzby znalazły swoje zastosowanie nie tylko w medycynie. Z wierzby wiciowej wyplatane są koszyki, jej gałązkami umacniano brzegi strumieni, tworzono płoty. - Wierzba wiciowa potrafi wyżerać, wyciągać z ziemi różne szkodliwe pierwiastki, np. kadm. Dzięki temu oczyszcza i wodę, i glebę - zdradza Anna Wierzbicka. - Z racji tych właściwości często sadzona jest na terenach skażonych, w pobliżu hałd. 

Wierzba wiciowa zwana jest też wierzbą energetyczną. Wszystko przez to, że bardzo szybko rośnie, a jej ucięte gałązki świetnie nadają się do palenia w piecu, żeby było ciepło. - Ten gatunek nie wygląda zbyt okazale, ale na pewno każdy z nas spotkał ją podczas spaceru. To krzak z podłużnymi listkami, brązowymi gałązkami - opisuje. 

Dziś w aptece bez problemu kupimy aspirynę. Możemy również zaopatrzyć się w korę wierzby na herbatki czy na napar, który zmniejszy potliwość naszych dłoni. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 12.40

pj

Czytaj także

Co rosa ma wspólnego ze słodką herbatą?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 16:15
Upalne, bezdeszczowe lato nie oznacza, że o poranku przejdziemy po trawie suchą stopą. Wtedy najczęściej napotkamy rosę, która powstaje z pary wodnej zawartej w powietrzu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roztocza mogą żyć dłużej niż myszy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 13:59
Natura cały czas nas zaskakuje. Maleńkie roztocza glebowe, których nie widzimy gołym okiem, mogą żyć kilka lat, a ich krewny, komar, życie kończy po kilku dniach. Roztocza potrafią przeżyć nawet myszy. 
rozwiń zwiń