Skąd się wzięły gruszki na wierzbie?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 19:20
- Ten związek frazeologiczny jest równie przypadkowy co "groch z kapustą" i nie ma kulturowego uzasadnienia, choć niewukluczone, że kryje się za nim jakaś ludowa legenda - mówi Monika Kresa z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii UW.
Audio
  • O gruszkach na wierzbie z punktu widzenia biologa i językoznawcy (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Artem Shadrin/Shutterstock.com

Czytaj także
książka 1200.jpg
Jak czytać i rozumieć poezję? "Uruchom emocje"

Badania słownikowe pokazują, że "gruszki na wierzbie" w języku polskim istnieją od XVIII wieku. - Tego sformułowania używał i Kraszewski, i Bohomolec. Jest ono dość stare i oznacza obietnice, których nie można spełnić - dodaje rozmówczyni Ani Hardej.

A czy z biologicznego punktu widzenia gruszki mogą wyrosnąć na wierzbie? Dariusz Wyrwicki z Ogrodu Botanicznego UW ma na ten temat udowodnioną naukowo teorię. Wyjaśnia także, w jakim miejscu na świecie można pomylić gruszę z wierzbą. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 15.37

kul/mk

Czytaj także

Igraszki z diabłem. "Nie ma cwaniaka nad Polaka"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 10:00
- Igranie z pomniejszymi diabłami właściwie nigdy na złe nam nie wyszło. W legendach i w świadomości ludowej istniało przeświadczenie, że jako Polacy jesteśmy ludźmi bardzo sprytnymi i że poradzimy sobie z drobnymi, diabelskimi sztuczkami - przekonuje Witold Vargas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lucyna Ćwierczakiewiczowa - kulinarna gwiazda XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 17:00
Znana z ciętego języka i uszczypliwych uwag, w teatrach zajadała się czekoladkami i kąśliwie komentowała grę aktorów. - Lucyna Ćwierczakiewiczowa jako pierwsza zaczęła uczyć Polaków gotować. Gdyby żyła dziś, byłaby królową internetu - mówi dziennikarka i blogerka Monika Kucia.
rozwiń zwiń