Żółwie morskie. "Dzięki płetwom są niczym ptaki w locie"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:42
To jeden z nielicznych gadów, którego spotkać możemy w środowisku pełnomorskim. Przeróżne typy żółwi morskich występują we wszystkich ciepłych morzach i oceanach.
Żółw karetta
Żółw karettaFoto: Vladimir Wrangel/Shutterstock.com

shutterstock rekin 1200.jpg
Rekin wielorybi, żarłacz ludojad - dlaczego nie każdy potrzebuje zębów?

Pancerz żółwi morskich ma inną budowę niż żółwi lądowych czy wodnych. Ta część ich ciał jest bardzo lekka, co umożliwia im swobodne pływanie w morzach i oceanach. - Skorupa żółwi składa się z dwóch części: górnej, zwanej karapaksem i dolnej, czyli plastrona - tłumaczyła dr Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego. - Skorupa jest spłaszczona, co uniemożliwia żółwiom morskim schowanie się do niej. 

Posłuchaj
04:21 _PR4_AAC 2021_06_10-12-43-18.mp3 Żółwie morskie - opowiada Monika Wiśniewska (Stacja Nauka/Czwórka) 

Czytaj także:

Kolejnym elementem, który odróżnia żółwie morskie od innych nam znanych, jest ich sposób poruszania. Kończyny żółwi morskich w drodze ewolucji przekształciły się w płetwy. - Przednie są masywniejsze, silniejsze i dłuższe od tylnych, dzięki nim, żółw płynąc pod wodą, przypomina ptaki w locie. Tylne kończyny pełnią funkcję steru - opowiadała ekspert. 

shutterstock sargassum morze 1200.jpg
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki"

Czytaj także:

Samce żółwi morskich całe życie spędzają w wodzie. - Samice wychodzą z wody jedynie w porze godowej co kilka lat. Poruszają się po lądzie niezgrabnie, bardziej pełzając niż chodząc - mówiła Monika Wiśniewska. Jak tłumaczyła, żółwie przychodzą na świat w nocy. - Wszystko po to, by uniknąć ataku drapieżników, m.in. dużych ptaków i krabów - tłumaczyła ekspert. - Po wylęgu swoją wędrówkę przez plażę ku wodzie zaczynają w stadzie. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że przynajmniej części z nich uda się dotrzeć do morza.  


Malutkie żółwie karetta tuż po narodzinach/Shutterstock.com Malutkie żółwie karetta tuż po narodzinach/Shutterstock.com

Czytaj także:

Najbliżej Polski, w Morzu Śródziemnym spotkać można żółwia karetta czy skórzastego. - Skórzasty jest dość charakterystyczny, bo pokrywa go skóra zamiast karapaksu. Widoczne są na niej charakterystyczne zgrubienia od głowy do ogona. To największy z żółwi morskich, osiągać może nawet ponad 2 metry długości - mówiła Monika Wiśniewska. - Nieco dalej, w Egipcie spotkać możemy żółwia zielonego, który odżywia się trawą morską, jednocześnie przycinając ją, dzięki czemu jest zdrowsza - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 14:03
- Były budowane po to, by zapewnić wodę okolicznym mieszkańcom. Dzięki grawitacji i temu, że woda zgromadzona była w zbiornikach, położonych wyżej niż domostwa, dostarczana była bez użycia dodatkowej energii - mówiła Małgorzata Łoś, miłośniczka zabytkowych wież ciśnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego kosimy trawę? "To mało ekologiczne"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:39
- Kosząc trawnik przed domem odbieramy dom m.in. owadom zapylającym - mówiła Martyna Walerowicz, miłośniczka nauki. - 
rozwiń zwiń