Nieprzeciętni 2023. Dr Monika Koperska: nieprzeciętność jest w każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 14:29
- W świecie nauki ludzie prawdziwie nieprzeciętni to najczęściej mentorzy. Wybitni eksperci w swoich dziedzinach, którzy jednocześnie potrafią przekazywać wiedzę i pasję studentom - mówiła dr Monika Koperska-Aksamit, juror plebiscytu Nieprzeciętni 2023.
Dr Monika Koperska Aksamit
Dr Monika Koperska AksamitFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

- Nieprzeciętność można odnaleźć w każdym z nas. To podstawa do tego, by być kreatywnym, lubić spędzać czas ze sobą i swoimi myślami - mówiła dr Monika Koperska-Aksamit, zasiadająca w jury plebiscytu Nieprzeciętni 2023. - Ludzie, którzy lubią zanurzać się w siebie, a potem urealniają swoje plany i wprowadzają je w życie, są szczególnie nieprzeciętni. Nie chcę mówić o nieprzeciętności w wielkich słowach, bo może ona być również czymś bardzo codziennym. Dopiero gdy zaczniemy ją w sobie pielęgnować, możemy dokonać wielu dużych rzeczy. 

W świecie nauki nieprzeciętność to nie tylko zgłębianie tematu, w którym jest się specjalistą. - Każdy naukowiec, który osiąga sukces i zajmuje się konkretną dziedziną nauki, z pewnością ma jej nieprzeciętną znajomość. Jednak chodzi tu bardziej o mentoring - podkreślała gość Czwórki. - To umiejętność przelania zapału i chęci do nauki kolejnym pokoleniom. Jeśli ktoś osiągnął już wiele w swojej dziedzinie, staje się mentorem dla swoich studentów, przekazuje wiedzę i umiejętności w sposób bardzo efektywny. 

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

Posłuchaj
06:41 _PR4_AAC 2023_03_22-12-44-59.mp3 Czym jest nieprzeciętność i kto jest Nieprzeciętnym? Mówi dr Monika Koperska (Stacja Nauka/Czwórka)

Nieprzeciętność polega także na łączeniu przeróżnych talentów, na przykład wiedzy z zakresu nauk ścisłych i umiejętności artystycznych, malarskich, muzycznych. - To kompletnie od siebie odległe rzeczy, a jednak można je połączyć i wykorzystywać w życiu zawodowym - zaznaczała gość Czwórki. 

___

Nieprzeciętni 2023 to plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. To już kolejna odsłona naszej akcji. W ubiegłym roku tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana - pedagoga, nauczyciela oraz inicjatora ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez zadań domowych", wcześniej laureatami byli m.in. Michał Brańka, zaangażowany w działalność fundacji "Czerwone Noski", pomagającej dzieciakom przetrwać trudne chwile w szpitalach, a także Radosław Rademenez Blonkowski, który jest muzykiem, MC, instruktorem breakingu i rekordzistą Polski w najdłuższym freestyle'u bez przerwy

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

Od 20 marca do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Do wygrania są cenne nagrody! Tegorocznego zwycięzcę poznamy 22 czerwca. 

POBIERZ:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: dr Monika Koperska-Aksamit (doktor nauk chemicznych, specjalista chemii w konserwacji sztuki, teorii barw i degradacji,  współzałożycielka Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, juror plebiscytu Nieprzeciętni)

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 12.10

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień przedsiębiorczości 2023. "Każdy z młodych ludzi ma tysiące możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 13:21
Jednym ze sposobów, by zdobyć pewność, że w przyszłości polubimy swoją pracę, jest wzięcie udziału w Dniu przedsiębiorczości. - Chcemy dać młodym ludziom wiatr w żagle, pokazać, że przed nimi stoi ogrom zawodowych możliwości i dróg rozwoju - tłumaczyła Barbara Szymczyk-Opiłka z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
rozwiń zwiń