"Kartal 7" i "Most Beautiful" - mosty polskich studentów podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:50
Polscy studenci odnieśli kolejny sukces. Dwa zespoły z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej zakwalifikowały się do drugiego etapu międzynarodowego konkursu na most stalowy i jako jedyni reprezentanci naszego kraju wezmą udział w finale, który odbędzie się na Uniwersytecie Boğaziçi w Turcji. 
Wynalazki i projekty studentów z Polski cieszą się coraz większym uznaniem na świecie
Wynalazki i projekty studentów z Polski cieszą się coraz większym uznaniem na świecieFoto: shutterstock/Stock-Asso

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie mostu stalowego o konkretnych wymiarach: rozpiętości, szerokości i wysokości. Ważne były masa, jak również wygląd tej konstrukcji. - Projekt "Kartal 7" jest konstrukcją łukową, czyli dość powszechną konstrukcją mostu. Mamy poziomą belkę i od tej belki wzniesiony łuk - tłumaczy Paweł Pachla, student Wydziału Inżynierii Lądowej. - Druga konstrukcja - "Most Beautiful" - jest nietypową interpretacją zasad konkursu. To konstrukcja kratownicowa. Mamy tu belkę, w której powycinane są fragmenty materiału, żeby zminimalizować jej wagę. Projekt powstał przy użyciu algorytmu optymalizacji typologicznej, czyli szukaliśmy takiego kształtu, żeby przy minimalnej masie ugięcie mostu pod obciążeniem było możliwie małe.   

To oznacza, że mosty wyginają się, ale w sposób dla nas niedostrzegalny. - W normalnych konstrukcjach jest to mierzalne, ale gołym okiem tego nie widać - wyjaśniają studenci. - W konkursie chodziło o stworzenie mostu, który będzie w stanie przenieść obciążenie 1250 kg. W drugim etapie naszym zadaniem będzie złożenie go na placu konkursowym z uwzględnieniem przejazdu przez rzekę - dodaje Mateusz Frydrycki ze specjalności Konstrukcja Kubaturowa.

Zobacz też:

Następnie konstrukcja zostanie obciążona w dwóch etapach: poziomym ciężarem 25 kg przyłożonym centralnie do boku konstrukcji, przy jednoczesnym pionowym obciążaniu 35 kg, a następnie pionowym ciężarem 1250 kg. Oceniane będą: estetyka, unikalność, czas składania, przemieszczenie pionowe, przemieszczenie poziome oraz masa mostu. Drugi etap konkursu odbędzie się w maju na Uniwersytecie Boğaziçi w Turcji.

Posłuchaj
05:26 CZWÓRKA Stacja Nauka - mosty 26.04.2023.mp3 Jak buduje się mosty? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 26.04.2023

Godzina emisji: 12.20

kul

Czytaj także

LEM ukończył wyścig w Hiszpanii. Sukces polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 19:00
LEM Photon, czyli pierwszy elektryczny motocykl szosowy zbudowany przez polskich studentów, wziął udział i ukończył prestiżowy wyścig MotoStudent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Engineer 4 Science. Konkurs dla studentów szkół technicznych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 17:19
4 Science Institute zaprasza absolwentki oraz absolwentów studiów I stopnia do wzięcia udziału w tegorocznym konkursie na najlepszą pracę dyplomową. - Musi ona dotyczyć dziedzin związanych z informatyką: elektroniki, telekomunikacji, automatyki, cybernetyki, sztucznej inteligencji czy inżynierii biomedycznej - mówi Marcin Ziółek, prezes 4 Science Institute.
rozwiń zwiń