LEM ukończył wyścig w Hiszpanii. Sukces polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 19:00
LEM Photon, czyli pierwszy elektryczny motocykl szosowy zbudowany przez polskich studentów, wziął udział i ukończył prestiżowy wyścig MotoStudent.
Motocykl LEM Photon
Motocykl LEM PhotonFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
04:15 CZWÓRKA TOP - lem photon 28.07.2021.mp3 Lem Photon - o projekcie studentów z Wrocławia (TOP/Czwórka)

Sprawdź także
naukowiec_mlody_shutter_1200_ Gorodenkoff.jpg
Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali bolid

Light Electric Motorcycle - w skrócie LEM - to lekki motocykl elektryczny, nad którym przez prawie 2 lata pracowało 40 studentów z Politechniki Wrocławskiej. Został on zaprojektowany specjalnie z myślą o wyścigu MotoStudent. - Motocykl elektryczny moc ma od razu. LEM jest napędzany silnikiem PMSM o mocy szczytowej 42kW, a energia jest dostarczana z baterii, zbudowanej z ponad 600 celi (600 ogniw). Pojazd może jechać z prędkością około 200 km/h - mówi wiceprezes Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Michał Szkrabuski. - I - co najważniejsze - wymaga minimalnego serwisu. Nie trzeba wymieniać oleju ani kontrolować płynów, jedyne o czym musimy pamiętać, to o naładowaniu baterii.  

LEM Photon - Polski motocykl elektryczny / LEM Wrocław

Posłuchaj
młodzi ludzie studenci zabawa akademik przyjaźn shutter 1200 DisobeyArt.jpg
Młode pokolenie Europejczyków. Czego oczekuje?

Wyścig odbył się na torze Ciudad del Motor de Aragón w hiszpańskim Alcañiz. W zawodach wzięło udział 46 drużyn, pierwsza część zawodów były to konkurencje statyczne, a całość zwieńczył wyścig ze startu wspólnego, w którym do pokonania było prawie 50 km. - Są to najwyższej klasy zawody studenckie. Po 1,5 roku konstruowania pojazdów wszystkie maszyny spotkały się na jednym torze. I był to ten sam tor, na którym ścigają się kierowcy Formuły 1 - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Naszym największym sukcesem jest to, że jako pierwszy zespół z Polski, który debiutował w tym wyścigu i go ukończył, wróciliśmy z nagrodą dla najlepszych debiutantów. Zajęliśmy także 6. miejsce w klasyfikacji generalnej, na 46 zespołów z całego świata. 

Pierwszy raz Małego Krisa na Aragonie! - VLOG 4 LEM Wrocław międzynarodowe zawody MotoStudent 2021 / LEM Wrocław

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

"Czarne skrzynki" w autach. Krok w stronę bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 20:00
Od maja 2022 roku na rynku nowych aut wiele się zmieni. Samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będą wyposażone w dodatkowe rozwiązania - jedno z nich nazywane jest "czarną skrzynką". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 12:00
- Surfing jest możliwy dzięki sile grawitacji tak, jak dzieje się to w przypadku jazdy na snowboardzie - tłumaczy Kacper Czernik, instruktor surfingu.
rozwiń zwiń