26. Piknik Naukowy. Sprawdź, jak działa interaktywne trzecie ramię

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 14:12
- Na razie nie wyobrażam sobie, by pojawiła się moda na chodzenie po ulicy z takimi "trzecimi rękami", ale przecież wszystko jest możliwe, więc być może kiedyś to się wydarzy - mówił prof. Piotr Gnyś z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Jak będzie działało specjalistyczne interaktywne ramię?
Jak będzie działało specjalistyczne interaktywne ramię? Foto: Shutterstock.com/metamorworks

Ponad 100 stanowisk naukowych z Polski i ze świata, a na każdym minimum trzy eksperymenty - to ponad 300 atrakcji. To wszystko czeka na gości tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się już w sobotę 27 maja. 

Hasłem tegorocznego święta nauki są "Rewolucje naukowe", a w programie Pikniku, który tradycyjne odbędzie się na PGE Narodowym, znajdą się m.in. karuzela dla bakterii, inteligentne plastiki, egzoszkielety, urządzenie do pomiaru temperatury gwiazd oraz sztuczna inteligencja. Na stoisku Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych zobaczyć będzie można m.in. tzw. interaktywne trzecie ramię.

- Ten projekt został zrealizowany całkowicie przez naszego studenta. Polega on na tym, że zakładamy na plecy specjalny stelaż. Na nim znajduje się ramię robotyczne, które podąża za wzrokiem człowieka, który nosi plecak z tym ramieniem. To umożliwia wiele różnych funkcjonalności - pomówił prof. Piotr Gnyś z tej uczelni. - Na końcu ramienia można umieścić przeróżne elementy, na przykład kamerę.

Posłuchaj
12:31 czwórka_PR4_AAC 2023_05_26-12-21-23.mp3 Piknik Naukowy 2023. Dlaczego warto odwiedzić stanowisko Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Inspiracją do stworzenia tego projektu były filmy sci-fi, w których żołnierze przyszłości wykorzystywali taki sprzęt. - Obecny prototyp nie obsługuje oczywiście broni, jednak będzie możliwość, by odwiedzający założyli takie ramię, które będzie śledzić ich ruchy. Nie ma jeszcze części plecakowej, bo to wczesna faza prototypowa - tłumaczył gość Czwórki. W stworzeniu nowoczesnego ramienia wykorzystano m.in. druk 3D. 

Sprawdź także:

Na stanowisku uczelni można będzie także spotkać specjalnego robota, zaprojektowanego przez studentów z koła naukowego RoboLab, z którym będzie można grać w warcaby. - Ma on zaprogramowane pewne bazy wiedzy, reguły gry. Analizuje odpowiednie układy planszy i następnie rozpoznaje możliwe przyszłe ruchy swoje i przeciwnika, a potem dąży do jak najlepszego wyniku. Zakłada jednak, że jego przeciwnik będzie grał w miarę kompetentnie - mówił gość Czwórki. - Ma on dość dużą pamięć i szybkie procesory, więc jest w stanie przeanalizować partię na wiele ruchów w przód. Dotychczas nasz robot grał w środowiskach symulowanych, niektóre z reguł zostały mu wpojone, inne sam poprawiał. Nie wyposażyliśmy go jednak w najlepszą sztuczną inteligencję, więc robot może popełniać błędy, by gra w warcaby wciąż była dla jego przeciwników przyjemnością. 

___

26. Piknik Naukowy. 27 maja 2023 | Polskie Radio

Piknik Naukowy to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Czwórka, jak co roku, będzie obecna na tym wydarzeniu. Spotkacie nas na PGE Narodowym, a relacje z pikniku usłyszycie na naszej antenie.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: prof. Piotr Gnyś (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych)

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń