Rzeź wołyńska. Tak wszystko się zaczęło...

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 13:57
11 lipca 1943 roku - to wówczas rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu.
Audio
  • Rzeź wołyńska - trudna historia relacji Ukrainy i Polski (Stacja Nauka/Czwórka)
Obchody 72. rocznicy akcji Burza oraz 73. rocznicy Rzezi Wołyńskiej na skwerze Wołyńskim przy ulicy Gdańskiej w Warszawie
Obchody 72. rocznicy akcji "Burza" oraz 73. rocznicy Rzezi Wołyńskiej na skwerze Wołyńskim przy ulicy Gdańskiej w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Czytaj także:
Wołyń 1200.jpg
Polska-Ukraina. Czy pojednanie jest możliwe?

Zginęło wówczas nawet do 60 tys. Polaków. - Antagonizmy między Polakami i narodem ukraińskim trwają od wieków. A w czasie II wojny światowej Ukraińcy kolejny raz dążyli do stworzenia własnego państwa. Uznali Polaków za element zbędny, a nawet przeszkadzający, stwierdzili więc, że taki sposób będzie niezwykle skuteczny - tłumaczyła Grażyna Grobelska, historyk.

Wołyń 1943 - zobacz pozostałe materiały z Polskiego Radia>>>

Co dokładnie stało się na Wołyniu w pierwszej połowie lipca 1943 roku i jakie konsekwencje ówczesne wydarzenia miały dla relacji polsko-ukraińskich? O tym w nagraniu audycji "Stacja Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 11.07.2016

Godzina emisji: 12.05

kd/kul

Czytaj także

Dzieci w Powstaniu Warszawskim. "Chłopcy walczyli jak mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:48
Nastoletni chłopcy zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych chcąc podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. W Czwórce odkrywaliśmy, jak wyglądało ich życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Orzeł i krzyż" - największe widowisko historyczne

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 12:50
Już w lipcu możemy być świadkami wielkiego wydarzenia, jakim będzie widowisko "Orzeł i krzyż". O szczegółach tego przedsięwzięcia w Czwórce opowie jego reżyser.
rozwiń zwiń