Neurogastronomia. Co wpływa na nasz smak?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 20:13
Badacze z Oksfordu twierdzą, że na odczuwany przez nas smak mogą wpływać najróżniejsze, pochodzące z zewnątrz bodźce. Na przykład odpowiedni dźwięk może zmienić wrażliwość na smak słodki lub słony. 
Audio
  • Czym zajmuje się neurogastronomia? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/Shutterstock.com
Sprawdź też:
mleko śniadanie 1200x660.jpg
Mleczny zawrót głowy. Które jest najzdrowsze?

- Między innymi tym właśnie zajmuje się neurogastronomia. Chodzi o percepcję smaku w odniesieniu do innych zmysłów - tłumaczy Magdalena Tomaszewska-Bolałek z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. - Gdy fascynuje nas jedzenie i kultura jedzenia, często proponuje nam się otworzenie własnej gastronomii, a jedzeniem można interesować się badawczo. Taka dziedzina naukowa w Polsce rozwija się już od około 10 lat - przekonuje ekspertka. 

Food studies, których elementem jest też neurogastronomia, pozwalają spojrzeć na jedzenie w szerszym zakresie. Z jakich perspektyw można jedzenie badać i czy marketing smakowy jest dziedziną przyszłości? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego przygotowanego dla "Stacji Nauka" przez Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 12.42

jsz-mk

Czytaj także

Herbata. Co kryje ulubiony napój Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:32
Każdego roku w Polsce przepijamy około miliarda złotych na herbatę. Zanim jednak zaparzycie następną filiżankę sprawdźcie, co wchodzi skład Waszego ulubionego naparu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krew. Barometr naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:21
Wystarczy jedno ukłucie, aby dowiedzieć się, czy w naszym organiźmie wszystkie procesy przebiegają prawidłowo. Co możemy wyczytać z badania krwi?
rozwiń zwiń