3-SAT - dron, który będzie badał życie w stratosferze

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 10:54
3-SAT to projekt 13 licealistów z Gdyni, którzy dzięki nowoczesnej technologii zamierzają badać życie w stratosferze. 
Audio
  • Jak badać życie w stratosferze? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Mr_Murdoch

spinacz 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Spinacz biurowy powstał dzięki muzyce klasycznej?

Jak przygotować się do badań prowadzonych na granicy kosmosu? O projekcie na antenie Czwórki opowiadali jego pomysłodawcy: Aleksandra Rafalska i Kacper Jańczuk uczniowie III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. - Nasz projekt składa się z kilku modułów. A jego głównym celem jest stworzenie drona, który wyślemy do stratosfery - opowiadał Kacper, współpomysłodawca 3-SAT.

- Pomysł na to, co będziemy badać pojawił się w trakcie powstawania projektu. Nasz dron jest tak naprawdę sondą, a zadaniem sondy jest badanie określonych zjawisk. Z pomocą przyszli biolodzy, którzy zaproponowali nam połączenie projektu technologicznego z z badaniami nad żywymi organizmami - opowiadała Aleksandra Rafalska.

Co będzie badał dron astrobiologiczny? Na czym polegają trzy etapy prowadzące młodych naukowców do badania stratosfery? Czy w tej warstwie naszej planety żyją samodzielne organizmy i co taki projekt badawczy ma wspólnego z... wystawą historyczną? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Kacper Jańczuk i Aleksandra Rafalska (twórcy projektu 3-SAT) Kacper Jańczuk i Aleksandra Rafalska (twórcy projektu 3-SAT)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Anna Rzepa (opiekunka projektu naukowego), Aleksandra Rafalska, Kacper Jańczuk (uczniowie III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni)

Data emisji: 1.02.2018

Godzina emisji: 12.35

ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Patryk Kuniszewicz
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brave Camp. Zimowa szkoła przedsiębiorczości

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 14:42
Na tle baśniowej scenerii zamku w Chęcinach w Europejskim Centrum Edukcji Geologicznej Czwórka gościła na Brave Camp - zimowym obozie szkoleniowo-integracyjnym, którego celem jest rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Surowe czy ugotowane? Jakie posiłki są zdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:13
- Zimą bardziej potrzebujemy posiłków, które są poddane obróbce termicznej. To one szybciej nas rozgrzeją i nasycą. Organizm wytwarza wtedy mniej ciepła, aby ogrzać pokarm - mówiła dietetyk i specjalistka żywienia Monika Stromkie-Złomaniec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego zimą w lesie liczy się zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:39
Pod koniec lutego i na początku marca leśnicy, myśliwi i wolontariusze wyruszają do lasów, by liczyć populacje różnych gatunków zwierząt.
rozwiń zwiń