Nie ruszaj podlotów. One wciąż czekają na mamę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:15
- Podglądanie przyrody powinno być etyczne, czyli powinniśmy robić to tak, żeby nie przeszkadzać w naturalnych procesach, wtedy jest to bezpieczne też dla nas - mówi Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Teraz jest najlepszy czas, by obserwować podloty - dodaje. 
Audio
  • Anna Wierzbicka opowiada o podlotach (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Olexandr Reznikov/Shutterstock

- Podloty to wyrośnięte, prawie dorosłe ptaki, które na koniec maja, początek czerwca opuszczają gniazda - mówi gość Patryka Kuniszewicza. - Jeszcze dobrze nie latają, bo pióra ogonowe jeszcze im rosną, więc siedzą gdzieś na gałęziach lub na ziemi, czekają na rodziców, którzy przyjdą je nakarmić - dodaje. - Podloty są mało płochliwe, wolniej się poruszają, wyglądają bardzo śmiesznie.

Czytaj także:
pustułka1200 sokół.jpg
Pustułka - kot w świecie ptaków

I choć wydaje nam się, że siedzące na ziemi ptaszki potrzebują naszej pomocy, to lepiej zostawić je w spokoju. - Przez nasz dotyk rodzice mogą nie rozpoznać takiego ptaszka - mówi Anna Wierzbicka. - Owszem siedząc na ziemi są one narażone na atak drapieżników, ale to już jest przyroda i jej prawa - dodaje. 

Anna Wierzbicka przestrzega również przez dotykaniem sowy, którą nieopierzoną, możemy spotkać w majowym lesie, gdy siedzi na gałęzi. To efekt szybkiego wzrostu i malutkiej dziupli. 

Czytaj także:
kos 1200.jpg
Kos - można go spotkać i w parku i w lesie

A ile podlotów przetrwa swój młodzieńczy czas? Czemu i kiedy niektóre ptaki decydują się na podwójny lęg? I na czym polega reintrodukcja sokoła wędrownego? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Rzeczniczka Nauki)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 12.14

pj/kd

Czytaj także

W kluczu raźniej. Jakie są sekrety ptasich lotów?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:22
W miniony weekend obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków, a w "Stacji Nauka" zdradzamy kilka szczegółów dotyczących jesiennych ptasich migracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tę noc Polska znów zachwyci się sowami

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:20
Zbliża się nie lada gratka dla fanów ornitologii. W najbliższy weekend, pod okiem profesjonalistów uczestnicy Nocy Sów będą mogli usłyszeć i obserwować te niezwykłe ptaki. 
rozwiń zwiń