Promienie słoneczne - korzystaj z nich i broń się

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 14:12
- W słońcu dociera do nas 44 procent światła widzialnego, 53 procent podczerwieni, która rozgrzewa naszą skórę i 3 procent światła ultrafioletowego A i B - wymienia Monika Koperska-Aksamit. - Ten ostatni składnik to groźny czynnik i właśnie niego, podczas przebywania na słońcu, powinniśmy się obawiać. 
Audio
  • Monika Aksamit-Koperska opowiada o opalaniu, kremach i filtrach (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kzenon/Shutterstock

- Światło ultrafioletowe to jest bardzo wysoka energia, krótka fala, najkrótsza z tych, które wymieniłam. Może uszkadzać tkanki czy nawet DNA naszej skóry - mówi gość Patryka Kuniszewicza. - Może nieść ze sobą różne konsekwencje, niemiłe, szybkie starzenie, zmarszczki, czy rak - dodaje. 

Czytaj także:
okulary 1200.jpg
Jak latem dbać o wzrok i oczy?

Nasza skóra sama też ma pewne zabezpieczenia, to melanina pomaga nam się bronić przed promieniami słonecznymi. Ona też, jej typ i ilość, odpowiedzialna jest za kolor naszej opalenizny. - Zdarza się tak, że blondyni opalają się na piękny brąz, inni na czerwono, jak raki - mówi specjalistka. - Ten kolor zależy od melaniny, z kolorem nie powojujemy - dodaje. 

Jak naturalne mechanizmy ochrony przed słońcem wykorzystywane w kremach przeciwsłonecznych? Kiedy nasze organizmy produkują witaminę D? Dlaczego tak ważny w kremach dla dzieci tlenek tytanu i tlenek cynku? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Monika Aksamit-Koperska (Centrum Nauk Biologiczno-chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, stowarzyszenie "Rzeczników Nauki")

Data emisji: 19.06.2018

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 14:00
Słońce powoduje wytwarzanie witaminy D3, a lekka opalenizna dodaje urody. Jednak nadmierne opalanie może prowadzić do poparzeń, a nawet czerniaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opalanie. Równie przyjemne, jak... niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 15:47
Opalanie to - z naukowego punktu widzenia - wytwarzanie w skórze barwnika, tzw. melaniny. Choć jest przyjemne, może jednak prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
rozwiń zwiń