Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 14:00
Słońce powoduje wytwarzanie witaminy D3, a lekka opalenizna dodaje urody. Jednak nadmierne opalanie może prowadzić do poparzeń, a nawet czerniaka.
Audio
  • Dr Olga Glińska o sposobach na skórę poparzoną słońcem (Dajesz radę/Czwórka)
Odpowiednią ochronę przed słońcem zapewni krem z filtrem dostosowany do karnacji. Im jaśniejszą mamy skórę, tym wyższy powinien być faktor preparatu
Odpowiednią ochronę przed słońcem zapewni krem z filtrem dostosowany do karnacji. Im jaśniejszą mamy skórę, tym wyższy powinien być faktor preparatuFoto: GlowImages/EastNews

Kiedy skóra po opalaniu jest przesuszona, należy zastosować balsam nawilżający, np. zawierający emolienty. Poparzenia pierwszego stopnia złagodzą kąpiele w chłodnej wodzie oraz kefir lub maślanka. - Mleczne przetwory działaja, bo po pierwsze są chłodne, a po drugie posiadają kwaśne, obniżone pH. Poza tym zawierają kwas mlekowy, który łagodzi podrażnienia - wyjaśnia dermatolog dr Olga Glińska.

Ekspertka radzi też, co należy robić, kiedy oparzenie skóry jest głębsze i pojawiają się pęcherze. Rozstrzyga także, czy to prawda, że kąpiele słoneczne mogą być lekiem na trądzik i opowiada o eksperymencie, który pokazał, co dzieje się z poparzoną słońcem skórą.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Olga Glińska (dermatolog)

Data emisji: 10.08.2015

Godzina emisji: 12.00

mg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Bezpieczne opalanie? "Nie ma, jest mniejsze zło"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 17:20
W wyniku raka skóry umiera więcej osób niż w wypadkach drogowych. - Promienie UV to kancerogen pierwszej grupy - ostrzega dr Agnieszka Kardynał. Dlaczego w wakacje nie chcemy o tym pamiętać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okulary ze straganu nie chronią przed słońcem!

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 17:00
Specjaliści przestrzegają - okulary kupione na ulicznym stoisku lub w sieciówce, nawet jeśli posiadają oznaczenia o filtrach, bardziej szkodą niż pomagają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak w upał ugasić pragnienie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 15:30
rozwiń zwiń